Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na domácí odpad | rady

Jak na domácí odpad | rady

Jak na domácí odpad | rady. Domovní odpad je nejobjemnější ze všech odpadů. I přes narůstající ekologické povědomí a přísnější zákony, množství odpadků stále přibývá. Hlavní příčinou je vysoký podíl neskladných balení, která jsou vyráběna z lehkých materiálů. Značnou část odpadků z domácností tvoří zbytky obalů včetně papíru a kartonů.

1

Separujte odpad

Některé odpadní látky, jako papír, kartony, sklo, textilie, kuchyňský a zahradní odpad většinou skončí netříděné v kontejneru. Je to škoda, protože mohou být znovu zhodnoceny. Pokud máte na dosah speciální kontejnery, které většinou na sídlištích u panelových domů bývají, v zájmu ekologie a recyklace, třiďte odpad. Sbírejte papír, sklo, plechovky, alobal, umělohmotné jogurtové kelímky nebo i textil. Předměty z těchto látek by měly být určitě recyklovány.

2

Kompostování bioodpadu

Kuchyňský bioodpad, máte-li k tomu podmínky, kompostujte. Pokud jste vyhazovali skořápky od vajíček, a těch je v kuchyni pořád dost, tak to již nedělejte. Dávejte je do papírového sáčku (tam se netvoří bakterie jako v igelitovém sáčku) a za několik dní je vysypejte na kompost. Skořápky obsahují vápník. Sáček, tak jak jej držíte v ruce, trochu promačkejte, aby se skořápky rozdrtily. Za tři až pět měsíců získáte z kuchyňského bioodpadu cenný humus. Doporučujeme: kuchyňské odpadky rozdrobit nebo rozdrtit a smíchat, potom dát do kompostu. Zbytky jídel totiž lákají krysy.

3

Jedy v odpadcích

V odpadcích, které vyprodukujeme se nachází nejen cenné suroviny, ale i různé jedy. Do kontejnerů se odhazují léky, které již nepotřebujeme. Škodlivé a vysoce koncentrované sloučeniny se mohou dostat do spodních vod a vlastně i do pitné vody. To platí i v případě olejových barev a ředidel, jedů na ochranu rostlin a opotřebovaných baterií. Všechny tyto chemikálie nemají v kontejnerech co pohledávat, ale mají být odevzdány ve zvláštních sběrnách. Informace o tom podá každá obec a městský úřad.

4

Zbavte se nepotřebných oděvů

Podpořte zároveň charitativní organizaci, když jim věnujete oděvy, které již nepotřebujete anebo nepoužíváte. Zbavíte se jich ekologickým způsobem a zároveň uděláte dobrý skutek pro bezdomovce nebo staré lidi.

5

Domácí odpadky zamořují a znečišťují životní prostředí

Co můžete sami preventivně udělat? Staré časopisy, magazíny, kartony patří do sběren papíru, stejně tak obaly ze skla patří do příslušných sběren. Nakupujte výrobky, pokud možno, takové, jejichž obaly nejsou z umělých hmot. Totiž recyklace plastických hmot je doposud velmi obtížná. Nápoje kupujte, je-li to možné, ve skleněných lahvích a pak je vraťte do kontejnerů určených na sklo. Při nákupech nepoužívejte plastikové sáčky, ale navraťte se zase k síťovkám, taškám a košíkům.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak opravit malované sklo | tipy
Jak opravit malované sklo | tipy
Jak opravit malované sklo | tipy. Malované sklo je stará sklářská technika, která prošla dlouhým vývojem. Jednoduše řečeno, jde o určité sloučeniny pr…
Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Snad všichni je ale myjeme před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krásné sv…
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.