Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na černý kašel | rady

Jak na černý kašel | rady

Jak na černý kašel | rady. Pertusi - dávivý (černý) kašel je onemocnění dýchacího systému. Jedná se o vysoce nakažlivou kapénkovou infekci, kterou způsobuje bakterie Bordetella pertusis. Ta napadá sliznice horních cest dýchacích a je zodpovědná za silný, dávivý, křečovitý a urputný kašel. Záchvat kašle je provázen zvracením a velkým utrpením. Nemoc postihuje nejvíc děti, a to již děti od kojeneckého věku, kdy je riziko ohrožení života nejvyšší. Dítě nakažené touto infekcí v průběhu skličujícího kašle lape po vzduchu, těžce popadá dech a může dojít i k zástavě dechu.

1

Nepodceňujte rýmu

Rýma je vlastně taky kapénková nemoc, která se přenáší pouze mezi lidmi kýcháním, smrkáním, kašlem a lze ji tedy vdechnout z ovzduší. I když rýmou a nevinnými příznaky černý kašel začíná, není třeba panikařit. Na rýmu jsme zvyklí, v určitém ročním období ji máme častěji a za nemoc ji ani nepovažujeme.

2

Jak se pozná černý kašel

Počáteční příznaky černého kašle se podobají běžnému nachlazení, jako je právě rýma, kýchání, zvýšená tělesná teplota. A proto se černý kašel v počáteční fázi velmi těžko rozpoznává. Postupně se objevuje kašel silnější a nastává typický projev nemoci. Nepřestávající urputné kašlání, kdy se hrtan dostává až do křeče a pacient se často dusí. Typickým projevem je také zvracení po záchvatech a velmi vysoké teploty.

3

Důležitá je prevence

Ta spočívá v očkování. Proti černému kašli je součástí trojkombinace - černý kašel, záškrt, tetanus. Očkují se kojenci, další očkování následuje v osmnácti měsících dítěte a k poslednímu přeočkování dochází v pěti letech. Ochrana po očkování není trvalá, a proto se uvažuje o změně očkování tak, že by se přeočkovávaly děti ještě jednou v deseti letech. Povinným očkováním v dávné minulosti byl celkový výskyt nemoci velmi omezen, ale čas od času se objevuje zmutovaný gen tohoto viru. Při přímém výskytu nemoci je nutné předepsat širokospektrá antibiotika.

4

Jak diagnostikovat černý kašel

Výtěrem z krku, který je důkazem přítomnosti bakterií. Vyšetřením krve se stanoví protilátky proti černému kašli. Dalším vyšetřením je RTG plic a případně mikrobiologické vyšetření. Léčba je specifickými antibiotiky, které se užívají většinou několik týdnů.

5

Průběh onemocnění

Může být zvýšená teplota, kýchání, rýma, pokašlávání, únava. Toto období trvá 10 - 15 dní. Stupňuje se intenzita až do křečovitého kašle. Při záchvatu kašle, který je silně bolestivý a úmorný, pacient zmodrá, slzí mu oči, mívá vyplazený jazyk a ztrácí dech, lapá po dechu a je značně vysílený. Záchvat končí vykašláním hlenu nebo zvracením. Záchvaty kašle se denně opakují, a to až 50 krát za den, po dobu průměrně 6 - 10 týdnů, ale i déle. Desítky záchvatů jsou častější v noci a jsou značně vyčerpávající.

6

Pomáhá čerstvý vzduch a tlak vzduchu ve vyšších polohách

Z vlastní zkušenosti, přesněji řečeno ze zkušenosti mých rodičů, neboť, i když jsem černý kašel prodělala, si vzhledem ke svému věku pamatovat nemohu. Byli jsme tři malí sourozenci a všichni najednou jsme onemocněli černým kašlem. Nemoc měla totožný průběh, jak je všeobecně známý. Úporný kašel až do konečné fáze záchvatů se dostavoval hlavně v noci. Neustávající kašel, dávení, vzlykání, pláč a zvracení - a do rána plná vana znečistěného ložního prádla. Tak to bylo den, co den. Každodenní utrpení nejen pro nás, malé pacienty, ale pro celou rodinu, které nebralo konce. Bylo osvědčené chodit na čistý vzduch do přírody, zejména do kopců, kde byl jiný tlak vzduchu a silný kašel ustával. Matka nás naložila všechny do dětského kočárku a doslova dřela do kopců, kde se lépe dýchalo a méně kašlalo. Jí se však dýchalo těžce. Ze svých šedesáti kilogramů zhubla na 45 kilo. Přežili jsme všichni.

7

Jak probíhá léčba

U kojenců mladších 6 měsíců je samozřejmostí hospitalizace s nutností monitorování vitálních funkcí. V nutných případech jsou předepsány ještě kortikoidy, které snižují počet a intenzitu záchvatů. Po odeznění teplot je doporučován pobyt na čerstvém vzduchu. Hospitalizace u odrostlejších dětí je nutná pouze ve vážných případech. Pokud se dítě léčí v domácím prostředí, mělo by být izolováno od ostatních členů rodiny, zejména, když je v rodině kojenec, který ještě nebyl očkován.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na potničky | rady
Jak na potničky | rady
Jak na potničky | rady. Potničky jsou problémem malých dětí, ale nevyhýbají se ani dospělým. Horké a vlhké počasí, zvýšené pocení a těsné oblečení jso…
Jak zdravě jíst | rady
Jak zdravě jíst | rady
Jak zdravě jíst | rady. Zdravě jíst a zdravě žít? Zní to ideálně, vůli bychom měli snad všichni, ale ne vždy se nám to daří. Jídlo je pro člověka stej…
Jak na cestovní nevolnost - nemoc z pohybu
Jak na cestovní nevolnost - nemoc z pohybu
Kinetóza – nevolnost a velmi nepříjemné potíže při cestování, které trápí jak některé děti tak i dospělé. Tuto nemoc z pohybu způsobují opakované rytm…
Jak naučit dítě smrkat | rady
Jak naučit dítě smrkat | rady
Jak naučit dítě smrkat | rady. I banální rýma se může proměnit v pekelný problém, když neumí dítě smrkat. To se pak neobejdeme bez odsávačky, a co si…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.