Jak na boj s prokrastinací | rady, tipy
Jak na boj s prokrastinací | rady, tipy. Určitě každý z nás se někdy přistihl, že odložil nějaký ten úkol „na pak“. Nebo jste strávili desítky minut nebo dokonce hodiny jen projížděním sociálních sítí místo toho, abyste svůj čas využili k něčemu lepšímu. Prokrastinací, neboli chorobným odkládáním úkolů, trpí asi třetina moderní společnosti a mezi nejvíce náchylnou skupinu patří vysokoškolští studenti. Důvody pro vznik prokrastinace jsou přitom různé; od stresu nebo strachu z neúspěchu po nejasně definovanou pracovní dobu. Dlouhodobá prokrastinace může dokonce vést ke stresu, ztrátě produktivity, pocitům viny a dokonce k depresi. Zbavit se tohoto zlozvyku ale není vůbec lehké. Pokud i vy byste rádi vyhráli váš boj s prokrastinací, v následujícím článku se dozvíte několik tipů, které vám v tomto nelehkém úkolu můžou pomoci.
1) Napište si plán
- Jedním z nejlepších prvních kroků je napsat si seznam úkolů, které je třeba udělat, a dát si na ně závazný konečný termín, tzv. „deadline“, do kdy musí být splněné.
- Nehrňte se ale hned od začátku do velkých úkolů, začněte pozvolna. Napište si plán na příští den a po splnění jednotlivých úkolů si je odškrtávejte. Napsaný úkol je závaznější, než když o něm jen přemýšlíte, a jeho závěrečné odškrtnutí po splnění přináší jistý pocit zadostiučinění, že jste to dokázali.
2) Rozdělte si úkoly na menší kroky
- Pokud se jedná o nějaký větší úkol, napište si k němu nebo místo něj řadu podúkolů. Menší kroky působí mnohem dosažitelněji, než jeden velký. Navíc vám může pomoci v utřídění si myšlenek, co udělat první a co bude nejlepší až na konec.
3) Nezapomínejte na přestávky
- Možná ještě důležitější věcí, než držet se svého seznamu, je dělat si přestávky. Díky pauze si váš mozek může odpočinout a nebudete si připadat tak zahlceni, což by mohlo naopak vést ještě k dalšímu umocnění vaší prokrastinace.
- Abyste na přestávky nezapomněli, můžete si je rovnou zahrnout i do vašeho plánu v bodu č. 1.
4) Neodkládejte maličkosti
- Zakažte si odkládat maličkosti, které jdou udělat okamžitě. Pokud to jde, udělejte to hned. Ať už jde o zaplacení faktury, kterou můžete jednoduše naklikat ve vašem internetovém bankovnictví, nebo třeba o odnesení nádobí do myčky.
5) Najděte si někoho, kdo vám pomůže
- Může se jednat o partnera/partnerku, člena rodiny nebo třeba kamaráda. Pokud máte oba stejný problém s odkládáním úkolů, domluvte se spolu na vzájemné kontrole. Je to další velmi dobrý podvědomý motivátor, když víte, že v problému nejste sami, že na vás někdo dohlíží a že si můžete pomoci navzájem.
Jak na boj s prokrastinací | rady, tipy
6) Mějte čas na odpočinek
- Ačkoli to již bylo zmíněné v bodě č. 3, není od věci to zopakovat. Naplánujte si přestávky a dejte si na den jen tolik úkolů, abyste měli čas na odpočinek. Pokud sami sebe zahltíte, přijdou veškeré výše zmíněné rady vniveč. Propadnete se zpátky do temných hlubin stresu nebo vyčerpání, které vás v první řadě k prokrastinaci dostali.
Varování
Pokud nejste schopni vykonávat každodenní povinnosti a nemůžete se donutit ani k jednoduchým maličkostem, může to být příznak závažnějšího psychického problému. V takovémto případě neváhejte a určitě vyhledejte odbornou pomoc.
Diskuze k článku