Jak a kde správně pěstovat pomněnkovec velkolistý | rady
Pomněnkovec velkolistý ( Brunnera macrophylla) z čeledi brutnákovitých je bylinná trvalka nápadně se podobající pomněnce. Není příliš rozšířená, ale je to škoda, protože rostlina nevyžaduje žádnou péči a tvoří husté koberce, takže případné plevele nemají šanci se prosadit. Je to ideální rostlina pro ty, co chtějí mít hezkou zahradu (téměř) bez práce.
Popis rostliny
Pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla) z čeledi brutnákovitých je půdopokryvná plně mrazuvzdorná (až minus 40 °C) trvalka. Bylina dorůstá do výšky 20 až 50 cm. Protáhlé, hluboce vykrojené, šedozelené srdcovité listy s 5 až 20 cm dlouhými řapíky vyrůstají v přízemním trsu. Lodyžní lístky jsou menší, čím blíže květu, tím více se zmenšují a postupně se stávají přisedlými (bez řapíku). Všechny listy jsou lehce ochlupené. Květy pomněnkovce se nápadně podobají pomněnce, jsou bílé i modré až modrofialové a na vzpřímeném stonku se objevují od dubna do první poloviny června. Nemají žádnou vůni. Pomněnkovec není jedovatý.
Umístění na stanovišti, nároky na půdu, zálivku a hnojení
Pomněnkovci velkolistému se nejlépe daří na polostinném stanovišti, ale dá se pěstovat i ve stínu, kde celkem dobře roste a má-li dostatečnou zálivku, snese i místo na slunci. Není invazní, do většího trsu se rozšiřuje pomalu. Vyžaduje propustnou zahradní nebo hlinitou nevysychavou půdu. Dobře se mu daří jako podrostu pod listnatými stromy nebo keři (koření mělce pod povrchem), ve stinné skalce či v sousedství kapradin, denivek, host a dalších stínomilných trvalek. Je velmi vhodný do skupinových výsadeb.
Péče o rostlinu
Pomněnkovec netrpí chorobami ani ho nenapadají škůdci. Půda by měla být stále vlhká, na nedostatek vláhy reaguje povadnutím. Po zalití však dobře regeneruje. Po odkvětu rostlinu přihnojte kompostem nebo hnojem. Odkvetlý můžete (nemusíte) zcela seříznout, zabráníte nekontrolovanému množení semeny a podpoříte růst nových listů. Rostlina začíná rašit v počátkem dubna a na podzim zatahuje.
Přesazování a množení
Pomněnkovec se množí semeny nebo vegetativně dělením trsů. Semena se vysévají brzy po uzrání. Rozšiřuje se i samovýsevem. Mnohem častější a snazší je dělení oddenků na podzim nebo na jaře (rozdělte je rýčem).
Tato hlízovitá trvalka se sama od sebe rozrůstá pomalu. Chcete-li mít hustý koberec brzy, vysaďte na metr čtvereční 6 až 8 rostlin. Listy plochu zakryjí brzy, ale kořeny porostou pomaleji.
Tipy
Rostlinu si můžete koupit v několika kultivarech s různě zbarvenými listy i květy. Stříbrně panašované listy má Alexandeŕ s Great, King´s Ransom – stříbrno-zelené listy s krémovým okrajem, Jack Frost – stříbrné listy s žilkováním a tmavě zeleným okrajem, Betty Bowring zaujme bílými květy…
V každém specializovaném obchodě nebo zahradnictví vám nabídnou mnoho druhů na výběr.
Diskuze k článku