Přejít k hlavnímu obsahu

Jak investovat do dluhopisů | rady

Jak investovat do dluhopisů | rady

Jak investovat do dluhopisů | rady. Dříve než se pustíte do nákupu dluhopisů, je důležité udělat si jasno v tom, co dluhopisy jsou, jak fungují a jaké jsou v České republice možnosti jejich obchodování. V následujícím článku vám tyto základní otázky objasním.

Co je potřeba

Volné finanční prostředky
Platný průkaz totožnosti
Doklad o právní subjektivitě – právnická osoba
Plná moc – právnická osoba

1

Investice do dluhopisů

Dluhopisy neboli obligace jsou cenné papíry, které vyjadřují závazek emitenta, vydavatele dluhopisu vůči věřiteli, tedy investorovi. Dluhopisy jsou obecně považovány za konzervativní a bezpečnou investici, která ale na druhou stranu většinou nenabízí příliš vysoký úrok a zhodnocení. Když investor zvažuje nákup dluhopisů, vždy ho zajímá především výše zhodnocení jeho finančních prostředků. V případě dluhopisů jde o výši pravidelně vyplácených úroků, k jejichž platbě se emitent (vydavatel) přímo v textu dluhopisu zavázal. V době konce platnosti dluhopisu či při jeho prodeji před dobou splatnosti má vlastník dluhopisu právo rovněž na aktuální tržní hodnotu daného cenného papíru. Pro drobného investora obchodování na českém dluhopisovém trhu není ale příliš jednoduché. Proč? Tento trh je přizpůsoben především velkým investorům, obchoduje se na něm většinou v tzv. lotech, což je jednotka minimálního obchodovatelného množství. Pokud jsou nějaké cenné papíry obchodovány v lotech, je obvykle možné s nimi nakládat pouze v celých násobcích této jednotky. Tento systém tak jde ruku v ruce s větší finanční náročností.

2

Státní dluhopisy

Přesto také drobní investoři mají možnost nakoupit dluhopisy. Často se jedná o dluhopisy státní a jejich obchodování je možné především prostřednictvím aukce RM-systém. V tomto případě však kupující nemá zaručenou okamžitou likviditu svého dluhopisu, čímž každý cenný papír tratí na svých výhodách. Jedno z velkých pozitiv kvalitních emisí dluhopisů je totiž jejich snadná a rychlá přeměna na hotovost. Na webových stránkách ministerstva financí najdete informace o chystané emisi státních dluhopisů i pokladničních poukázek a emisní kalendáře pro dané čtvrtletí tohoto roku.

3

Korporátní a podnikové dluhopisy i někteří menší obchodníci nabízejí drobným investorům možnost obchodovat s jejich podnikovými dluhopisy. Záměrem těchto korporátních emisí nejčastěji bývá financování určité plánované činnosti podniku, například modernizace nebo jeho rozšíření. Často však si firmy touto cestou chtějí jen pojistit nebo získat nové, potenciální klienty. Na internetu lze najít informace o korporátních dluhopisech, které jsou aktuálně obchodované na českém dluhopisovém trhu i jejich indikativní ceny.

4

Hypoteční zástavní listy

Hypoteční zástavní listy jsou zvláštním druhem dluhopisů. Vydávají je hypoteční banky a z výnosů, které banka emisí a prodejem získá, financuje hypoteční úvěry, které poskytuje svým klientům. Vzhledem k tomuto systému, kdy jsou peníze investora kryty pohledávkami z hypotečních úvěrů zajištěných zástavním právem k nemovitosti, jsou i hypoteční zástavní listy považovány za poměrně bezpečnou formu investování. Pořízení těchto typů dluhopisů je poměrně jednoduché. Zakoupit je můžete jak na veřejných kapitálových trzích (např. RM–systém), tak v některých případech dokonce také na vybraných pobočkách emitujících bank.

5

Investování prostřednictvím podílových fondů

Pokud nechcete do dluhopisů investovat sami a přímo, můžete se obchodování zúčastnit prostřednictvím některého z podílových fondů, které u nás působí. To však s sebou nese i snížení už tak poměrně nízkého výnosu především z důvodů poplatků za obhospodařovávání fondu. Na druhou stranu, velkou výhodou tohoto typu investování je, že podílové listy můžete nakupovat už za velmi malé částky, například 1 000 Kč. Investoři oceňují také to, že podílové listy mohou kdykoli odprodat zpět podílovému fondu a získají tak téměř okamžitě nazpátek své finance. Podílový fond provozuje například Komerční banka, Citibank, Raiffeisen bank, Poštovní spořitelna a jiné bankovní domy.

Tipy

Pro zájemce o investování existují vzdělávací semináře z oblasti kapitálových trhů, které jsou určeny jak nováčkům v oblasti investování tak i zkušeným obchodníkům. Vstup na některé semináře je dokonce zdarma.

Varování

Nezapomeňte, že pokud je doba držení dluhopisu kratší než půl roku, zisky z pohybu kurzu podléhají dani z příjmu.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak výhodně investovat | rady
Jak výhodně investovat | rady
Jak výhodně investovat | rady. Máte našetřeny nějaké úspory a chcete je výhodně uložit tak, aby časem (a inflací) neztrácely na své hodnotě? Následují…
Jak obchodovat s akciemi online | rady
Jak obchodovat s akciemi online | rady
Jak obchodovat s akciemi online | rady. Obchodování s akciemi, dluhopisy a jinými cennými papíry je svým způsobem podnikání. Musíte mít vstupní kapitá…
Jak prodat dům s hypotékou | rady
Jak prodat dům s hypotékou | rady
Jak prodat dům s hypotékou | rady. V dnešní době není problém prodat dům zatížený hypotékou. Prodávající najde vhodného kupujícího, který za A) má hot…
Jak vybrat dámské plavky | tipy
Jak vybrat dámské plavky | tipy
Jak vybrat dámské plavky | tipy. Nastává léto, s tím související čas dovolených a výběr plavek nabývá na aktuálnosti. Plavky jsou rovnocenná součást v…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.