Jak dělat s dětmi domácí úkoly
Jak dělat s dětmi domácí úkoly. Zatímco někteří školáci zvládají domácí úlohy sami, jiní potřebují asistenci dospělého. Nejčastěji si neumějí zorganizovat povinnosti a dobře využít čas. Dalším důvodem bývá obtížnost domácí přípravy. Pak nastupují rodiče, aby svým ratolestem pomohli. Jaký postup je nejlepší?
Především záleží na tom, kolik času rodiče mají a kdy se doma s potomky potkávají s ohledem na to, že drtivá většina dětí navštěvuje nejrůznější kroužky a volnočasové aktivity. Ideální je, když domácí úkoly vypracujete vždy pokud možno ve stejnou dobu, aby si školáci zvykli na řád a pravidelnost.
V některých rodinách se ujal model, kdy se postupuje od nejlehčího k nejtěžšímu. Dítě tento systém motivuje, protože vidí, že jednoduché úkoly rychle ubývají. Nevýhodou je, že na vypracování nejtěžšího učiva nezbyde dostatek času nebo je pak dítě už unavené.
Je dobré, když se rodiče s předstihem zorientují v tom, co zrovna syn či dcera ve škole probírají. Nebudou tápat, zdržovat sebe i dítě a zvládání školních povinností bude snazší a nezabere tolik času.
Jiná situace nastane, když dítě třeba kvůli nemoci hodně zamešká a probírané učivo potřebuje doma dohnat nebo procvičit. V takovém případě si na to vyhraďte více času a informujte se ve škole, co potomek potřebuje dohnat.
Stane-li se, že si s úkolem sami nevíte rady, přiznejte to. Neberte to jako svoji porážku, nejde o selhání. Vysvětlete školákovi, že zrovna tato probíraná látka vám činí potíže, ale že se ji společně pokusíte zvládnout.
Pokud nemáte na školní přípravu, potažmo vysvětlování učební látky čas, zkuste uvažovat o tom, zda by se nevyplatilo doučování. Zjistěte, jestli je ve vašem okolí tato možnost dostupná, jaké jsou ceny a jaké jsou na webu na jednotlivé zájemce reference.
Tipy
Máte-li pocit, že učitelé školáky dlouhodobě přetěžují, upozorněte je na to. Řešte to ale v klidu a s nadhledem.
Jestliže vám úlohy připadají obtížné, neosočujte z toho pedagogy, zejména ne před dětmi. Učitelé za to často ani nemohou, a navíc to není výchovné.
Diskuze k článku