Přejít k hlavnímu obsahu

Jak a co udělat v dubnu na zahradě

Jak a co udělat v dubnu na zahradě

Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si povědět, jaké práce a povinnosti nás čekají ještě nyní v dubnu.

Co je potřeba

  • rycí vidle
  • konev s kropítkem
  • hrábě
  • hnojivo
  • zahradnické nůžky
  • motyčka
  • kyblík s vodou a hadr
1

Zkontrolujeme nářadí, v jakém stavu a čistotě je. Pokud jeví známky zněčištění ještě od minulé sezony, omyjeme jej a usušíme, aby kovové části nerezivěly.

2

Až oschne trávník, provzdušníme jej a přihnojíme dávkou dlouhodobě působícího hnojiva.

3

Pokud jsme tak dosud neučinili, připravíme si osevní plán smíšených zeleninových kultur. Zahrneme do něj jak jednoleté, tak dvouleté druhy.

4

Prořežeme keřovité rybízy. Pokaždé odstřihněte u země tři nejstarší větve. Keře pravidelně prosvětlujeme od třetího roku po výsadbě.

5

Přihnojíme jahody. Kolem rostlin, ještě než rozkvetou, rozhoďte kompost, a to tak, že na čtvereční metr přijdou dva až tři litry.

6

Vysévejte dvouletky. Jestliže je vysejete ještě nyní, možná vám vykvetou už letos. Odložíte-li jejich výsev na léto, dočkáte se květů až napřesrok.

7

Odstřihujte zavadlé květní stvoly narcisů, hyacintů a dalších odkvetlých cibulovin, aby nevytvářely semena. Zbytečně to rostlinu vysiluje. Pokud u ní zůstanou jen listy, veškeré živiny z listů se tak budou v následujících dnech hromadit v cibulích.

8

Pokud chceme ještě nyní založit nový zeleninový záhon, půdu zkypříme co možná nejhlouběji a promícháme rycími vidlemi. Pečlivě přitom odstraňujte všechen plevel a přidejte vyzrálý kompost. Ten zapracujete do rozmělněné půdy motyčkou nebo hráběmi. S výsadbou ale počkejte asi tři týdny, dokud zemina neslehne.

9

Jestliže jste již vyseli, nezapomínejte na správnou zálivku. Svrchní vrstva osetých záhonů nesmí oschnout. To by hrozilo mladým rostlinám uschnutí. Zalévejte pokud možno ráno a jemným kropítkem.

10

V zahradě můžeme nyní vyrýt větší trsy trvalek a rozdělit je, aby se rostliny zmladily a vydatněji kvetly. Nadbytečnými trsy můžeme osadit třeba záhony kolem plotu a nebo rozdat případně vyměňovat se sousedícími zahrádkáři.

Tipy

Přeji hodně zdaru a inspirace při jarním zahradničení.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co udělat v květnu na zahradě
Jak a co udělat v květnu na zahradě
Květen je snad tím nejkrásnějším měsícem v zahradě, ale my touhle dobou máme obvykle tolik práce, že se málokdy zastavíme, abychom si vychutnali krásu…
Jak a co udělat v dubnu na zahradě II
Jak a co udělat v dubnu na zahradě II
Správný zahrádkář rozhodně nemůže podle pranostiky v dubnu zůstat za kamny. Je třeba totiž využít každého pěkného aprílového dne a vyrazit zahradničit…
Jak ošetřit trávník po zimě | tipy
Jak ošetřit trávník po zimě | tipy
Jak ošetřit trávník po zimě | tipy. Stejně, jako my lidé, i trávník ke svému životu potřebuje kyslík. Nepřítelem je mech, který se rychle rozrůstá a n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.