Jak a co udělat v červnu na zahradě - 2. část | rady
Jak a co udělat v červnu na zahradě - 2. část | rady. Pokud máme zahradu větší a co do rostlin pestřejší, čeká nás na ní poměrně hodně práce. V červnu se vše většinou točí kolem vydatné zálivky. Ale ani ta není vším.
Co je potřeba
rycí vidle
konev
hrábě
Na počátku měsíce můžeme ještě vysazovat do vodních nádrží lekníny. Vysazujeme již jen příležitostně rostliny z kontejnerů. Věnujeme dostatečnou pozornost i trávníkům. Sečeme je na krátko, hnojíme a aplikujeme přípravky proti plevelům, pokud je to bezpodmínečně nutné.
Červen na zahradě je spojen převážně s kosatci. Ty odkvetlé uřezáváme s celou lodyhou až na oddenek. Kosatce plejeme ručně. Nejlepším pomocníkem při této činnosti je motyčka na cibuli. Pomůže nám nepoškodit odhalené oddenky a kořeny.
Kromě zálivky nezapomeneme na přihnojování rostlin, a to zvláště na ty v nádobách. Aby rostliny nasazovaly stále nové květy, odstraňujeme pravidelně jejich odkvetlá květenství.
U zálivky růží pamatujeme na to, že by měla být velmi vydatná. Růže koření hluboko, a tak povrchová zálivka nebude mít valný význam. Můžeme použít až 30 litrů na metr čtverečný. Pokud růže opakovaně trpí nedostatkem vody, kvetou méně a navíc jsou napadány houbovými chorobami.
Nyní je čas na výsev dvouletek. Rovnou na chráněný záhon vysejeme chejr, náprstníky, hvozdíky a další dvouletky. Půda by během klíčení neměla vyschnout.
Pokud jednoletá lichořeřišnice vytváří mnoho listů, ale téměř nekvete, zřejmě jsme ji příliš přihnojili nebo vysadili do půdy příliš bohaté na živiny. Proto se ji snažíme vždy umisťovat spíše na slunná místa, kde vytváří květů více než na místech polostinných.
Používáme-li k zálivce vodovodní a studniční vodu, musíme ji po nabrání nechat nejdříve odstát, jinak by mohlo dojít k teplotnímu šoku u rostlin, zejména u těch teplomilných.
Sklízíme rovněž i bylinky, jako např. majoránku a bazalku, saturejku, dobromysl. Rostliny ale neseřezáváme těsně nad povrchem, to by již nestihly obrazit. A my jistě chceme ještě další sklizeň.
Stromy a keře přihnojujeme rychle působícími hnojivy. Pokud stromy zavlažujeme, pak je lépe to provádět méně často, ale o to vydatněji.
Diskuze k článku