Přejít k hlavnímu obsahu

Jak bojovat s premenstruačním syndromem přírodní cestou | rady a tipy

Jak bojovat s premenstruačním syndromem přírodní cestou | rady a tipy

Jak na premenstruační syndrom přírodní cestou | rady a tipy. Premenstruační syndrom bohužel trápí velkou většinu žen. Představuje fyzické i psychické potíže, které se objevují zhruba týden před menstruací. Pokud chcete pomoci zmírnit potíže související s premenstruačním syndromem, vyzkoušejte naše tipy. V následujícím článku naleznete rady a tipy, jak bojovat s premenstruačním syndromem přírodní cestou.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Premenstruační syndrom postihuje až 70 % žen v reprodukčním věku. Může se jednat o bolesti hlavy, břicha, prsou, svalů a kloubů, nadýmání, nespavost nebo naopak zvýšenou spavost, mravenčení, závratě, únavu, podrážděnost, deprese, úzkost, váhový přírůstek, otoky, zhošení stavu pleti a vlasů a další potíže.

2

A jak s premenstruačním syndromem bojovat s pomocí bylinek?

Třezalka tečkovaná – Třezalku použijte, pokud Vás v době několika dnů před menstruací trápí deprese, úzkost, stres nebo také střevní problémy.

3

Kontryhel obecný – Kontryhel obecný je takřka univerzální ženskou bylinkou. Na čaj z kontryhele vsaďte, pokud Vás trápí bolesti, noční pocení či otoky.

4

Meduňka lékařská – Meduňka skvěle uklidňuje, pomáhá při závratích a působí proti nespavosti.

5

Heřmánek pravý – Heřmánek bojuje s křečemi, nadýmáním a žaludečními a střevními potížemi.

Čaje z výše uvedených bylinek připravíte zalitím 1 čajové lžičky bylinky 250 ml vroucí vody. Nechte jej 10 minut vylouhovat a poté sceďte. Doporučené dávkování: 1 – 3x denně vámi vybraný bylinkový čaj přibližně týden před plánovanou menstruací.

6

Další bylinky vhodné pro zmírnění potíží premenstruačního syndromu jsou např. kopřiva dvoudomá, drmek obecný, řebříček obecný, andělika lékařská, maliníkové listí, kalina obecná či máta peprná a další.

7

Z éterických olejů jsou pak vhodné zejména éterický olej levandule, bergamot, kananga, ylang-ylang, cypřiš či vanilka. Tyto éterické oleje zmírňují nervozitu a vyrovnávají emoce. Můžete je využít formou nepřímé inhalace pomocí aromalampy (stačí přidat 3 – 5 kapek éterického oleje do aromalampy), pomocí masáže (na 50 ml rostlinného oleje asi 15 kapek éterického oleje) nebo koupele. Koupel připravíte tak, že smícháte 2 lžíce rostlinného oleje s přibližně 5 kapkami éterického oleje a směs přilijete do koupele.

8

Do stravy je vhodné zařadit pupalkový olej, který zmírňuje bolesti prsou a křeče a bojuje s depresemi.

Varování

  • Pokud užíváte léky na deprese, třezalkový čaj rozhodně nepijte.
  • Éterický olej ylang-ylang a levandule nepoužívejte při nízkém krevním tlaku, éterický olej bergamot nepoužívejte 12 hodin před opalováním.
  • Užití bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště užíváte-li nějaké léky.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady
Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady
Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady. Kopr bývá tradičně používán při zavařování okurek a také do koprové omáčky či kulajdy. Tato bylinka by si vša…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.