Přejít k hlavnímu obsahu

Jak bojovat s menstruačními bolestmi přírodní cestou | rady a tipy

Jak bojovat s menstruačními bolestmi přírodní cestou | rady a tipy

Jak bojovat s menstruačními bolestmi přírodní cestou | rady a tipy. Menstruace umí občas potrápit bolestmi a křečemi břicha. Pokud jsou bolesti silné, případně se přidá i nevolnost, je určitě vhodnější řešit příčinu pomocí přírodních prostředků, než jen zobat spoustu pilulek na bolest. V našem článku Vám poradíme, jak s menstruačními bolestmi zatočit pomocí bylinek a aromaterapie.

Co je potřeba

Viz následující kroky

1

Menstruační bolesti obvykle začínají v den menstruace nebo o den dříve, jako prevenci bychom měli v době asi týden před menstruací zařadit do jídelníčku dostatek potravin obsahujících vitamíny C, E a vitamíny skupiny B, zinek, vápník, hořčík, železo a esenciální mastné kyseliny. Vhodnými potravinami jsou např. ořechy, za studena lisované oleje, ryby, ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, vejce, luštěniny apod. Snižte naopak příjem cukru, alkoholu a kofeinu. Dbejte také na dostatek pohybu a spánku. Pokud budete tento režim dodržovat neustále, bude to samozřejmě ještě lepší.

2

A jaké bylinky pomáhají v boji proti menstruačním bolestem?

  • Kontryhel obecný – tato univerzální ženská bylinka zmírňuje menstruační bolesti a harmonizuje menstruační cyklus.
  • Heřmánek pravý – heřmánek umí tišit menstruační bolesti, používá se i při premenstruačním syndromu, upravuje také menstruační cyklus a má blahodárný vliv na dělohu a vaječníky.
  • Měsíček lékařský – měsíček upravuje menstruaci, používá se při silné a bolestivé menstruaci. Čaj z měsíčku začněte pít zhruba týden před očekávanou menstruací.
  • Řebříček obecný – řebříček pomáhá zmírňovat silnou a bolestivou menstruaci. Doporučuje se začít s pitím řebříčkového čaje zhruba 2 – 3 dny před očekávanou menstruací.
  • Listy maliníku – čaj z maliníkového listí tlumí silnou menstruaci a menstruační křeče. Začněte jej pít zhruba týden před očekávanou menstruací.

Výše uvedené bylinky užíváme nejčastěji ve formě čaje. Připravíme jej tak, že 2 lžičky sušené bylinky zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10-15 minut louhovat, poté scedíme. Vybraný bylinkový čaj užíváme 2 – 3x denně.

  • Kopretina řimbaba – řimbaba uvolňuje menstruační křeče, pomáhá proti bolestem hlavy a migrénám. Užívá se ve formě tinktury, odkaz na její výrobu naleznete zde: Jak vyzrát na migrénu přírodní cestou.
3

Dále může pomoci také konzumace pupalkového oleje, který zmírňuje premenstruační syndrom a bolestivou menstruaci a navíc také zklidňuje přecitlivělá a bolavá prsa, což bývá dalším nepříjemným příznakem provázejícím menstruaci.

4

Vhodná je také masáž břicha, se kterou můžete začít již před příchodem menstruace. Zkuste masážní balzám z kopretiny řimbaby, který vyrobíte následovně: 2 hrsti kvetoucí natě kopretiny řimbaby nakrájíme na malé kousky, vložíme je do vysterilizované sklenice a zalijeme je kvalitním za studena lisovaným olejem. Sklenici umístíme do temna a pravidelně ji protřepáváme. Po zhruba 2-3 týdnech olej i s bylinkou zahřejeme na mírném ohni (nevaříme), po vychladnutí jej scedíme a přidáme včelí vosk (na 100 ml oleje asi 10 ml včelího vosku). Vosk necháme rozpustit a poté balzám přelijeme do vysterilizovaných kelímků a necháme ztuhnout. Balzám je vhodný i k masáži břicha při střevních potížích a také k ulehčení porodu.

5

A jak pomáhá proti menstruačním bolestem aromaterapie?

Vhodnými éterickými oleji pro boj s menstruačními bolestmi jsou yzop, cypřiš, skořice čínská (kasie), šalvěj muškátová, tymián atd.

Éterické oleje můžete inhalovat pomocí aromalampy (postačí 3 – 5 kapek) nebo si je přidejte do masážního oleje (asi 10 – 25 kapek na 50 ml masážního oleje).

Tipy

Čaj z měsíčku lékařského se může pít dlouhodobě, neboť měsíček nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace.

Varování

  • Pokud Vás trápí menstruační křeče i po skončení menstruace a nebo se u Vás menstruační křeče objevily, přestože jimi jinak netrpíte, vyhledejte pro jistotu lékaře. Mohlo by se jednat o endometriózu, myomy či gynekologický zánět apod.
  • Užití bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště užíváte-li nějaké léky.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady
Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady
Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady. Kopr bývá tradičně používán při zavařování okurek a také do koprové omáčky či kulajdy. Tato bylinka by si vša…
Jak pěstovat a využít estragon
Jak pěstovat a využít estragon
Jak pěstovat a využít estragon | rady a tipy. Pelyněk estragon (nebo také pelyněk kozalec) je aromatická bylinka využívaná především k dochu…
Jak vyzrát na migrénu přírodní cestou
Jak vyzrát na migrénu přírodní cestou
Trápí vás bolesti hlavy nebo migréna a nechcete stále užívat tablety na bolest? Zkuste využít sil přírody a ulevit své migréně přírodní cestou. Jak vy…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.