Jak bojovat s lupénkou přírodní cestou | rady
Jak bojovat s lupénkou přírodní cestou | rady. Lupénka je nepříjemné „kožní“ onemocnění, které se projevuje nadměrným olupováním kůže a tvorbou šupin. Z vlastní zkušenosti a ze zkušeností lidí v mém okolí vím, že masti s obsahem kortikoidů nepomohou dlouhodobě (vlastně se vám ložiska lupénky po přerušení aplikace ihned objeví zpátky). Navíc mají prokázanou velkou spoustu negativních účinků a rozhodně by se s nimi neměla mazat dětská pokožka a velké plochy kůže. Západní medicína bohužel mnoho jiných alternativ léčby lupénky nenabízí, proto většina lidí vyhledá medicínu „alternativní“. V následujícím článku se dozvíte, jak s lupénkou bojovat přírodní cestou.
Co je potřeba
Viz další kroky
Příčina lupénky neboli psoriázy nebyla dosud zjištěna, můžete k ní mít vrozenou dispozici, a pokud se pak objeví nepříznivé vnější faktory (např. infekční onemocnění, plísně, úrazy či odřeniny, hormonální nerovnováha, stres, apod), mohou vyvolat lupénku. Bohužel je však zcela nereálné myslet si, že se lupénky zbavíte pouhým natíráním poškozené pokožky. Kéž by to bylo tak jednoduché. Léčba lupénky vyžaduje celou řadu omezení, avšak stojí to za to.
Každý člověk může mít jiný typ lupénky, proto na každého zabírá něco jiného, je prostě třeba zkoušet. Nicméně základní postup spočívající v úpravě jídelníčku a životního stylu, platí pro všechny (samozřejmě s jistými úpravami dle potřeb).
- V první řadě je velmi důležité omezit (nebo nejlépe zcela vyloučit) kouření a konzumaci alkoholu. Játra jsou v případě lupénky nejspíš již poškozená, proto není vhodné je dále zatěžovat, ale spíše jim pomoci regenerovat se.
- Vyhýbejte se dále také konzumaci tučného masa a uzenin, pečiva a dalších výrobků z bílé mouky, bílého cukru, mléka a mléčných výrobků, slaných a pikantních jídel a pochutin, polotovarů, klasického lihového octa, citrusů a dalších exotických druhů ovoce, kávy a černého čaje.
- Dopřávejte si naopak rýži, rýžové či kukuřičné těstoviny, pohanku, jáhly a další bezlepkové obilniny, zeleninu (čerstvou i kvašenou) a ovoce (to však v menším množství), drůbeží maso (v menším množství) a ryby, tofu, tempeh, luštěniny, mořské řasy, apod.
S očistou krve, jater, ledvin a dalších orgánů (a tím pádem s léčbou lupénky) vám dále mimo jiné pomohou bylinkové čaje a tinktury z následujících druhů bylinek:
- Ostropestřec mariánský
- Bříza bělokorá
- Kopřiva dvoudomá
- Pýr plazivý
- Rozmarýn lékařský
- Lopuch
- Rozrazil lékařský
- Zemědým lékařský
- Gotu kola (pupečník asijský)
Promazávání pokožky je sice důležité pro pocit osobního pohodlí, avšak pouze zmírňuje vnější projevy lupénky, rozhodně lupénku neléčí. Pozor na vazelínu a další výrobky z ropy, které pokožku uzavřou nepropustnou vrstvou. Volte raději domácí bylinkové masti a rostlinné oleje (kokosový, ricinový, arganový a mnoho dalších). Mezi vhodné bylinky patří např. měsíček lékařský, konopí, sléz, přeslička rolní, aloe vera, apod.
Tipy
Dodržování uvedené diety není zcela striktní, jako je tomu např. u bezlepkové diety. Pokud si čas od času dopřejete něco, na co máte zrovna nezvladatelnou chuť, nic se nestane. Pro léčbu lupénky je velmi důležitá psychická pohoda.
Diskuze k článku