Jak bojovat s hormonální nerovnováhou přírodní cestou | rady
Jak bojovat s hormonální nerovnováhou přírodní cestou | rady. Hormony jsou nezbytné pro správné fungování organismu, neboť mají na starosti regulaci důležitých procesů v lidském těle. Je však důležité, aby byly v rovnováze. Hormonální nerovnováha se nejčastěji týká pohlavních hormonů u žen (méně často u mužů). Pokud máte problémy s premenstruačním syndromem nebo se vám nedaří otěhotnět, přečtěte si následující článek. Dozvíte se v něm, jak bojovat s hormonální nerovnováhou přírodní cestou, tedy bez syntetických hormonů, které bohužel škodí lidskému tělu i životnímu prostředí.
Co je potřeba
Viz další kroky
S hormonální nerovnováhou se ženy nejčastěji setkávají v období menopauzy, dále samozřejmě také v těhotenství, před menstruací, atd.
Existuje několik typů hormonální nerovnováhy, podle toho, který hormon v těle převažuje. Estrogenová dominance (tedy nadbytek estrogenu a současně nedostatek progesteronu) je nejčastější a nejnebezpečnější. Projevuje se tloustnutím, otoky, nepravidelnou, silnou nebo bolestivou menstruací, bolestmi hlavy, cystami na vaječnících, premenstruačním syndromem, změnami nálad, únavou, zvýšeným výskytem akné, zvýšenou citlivostí prsou, chutěmi na sladké, apod. Nedostatek progesteronu může být příčinou endometriózy, neplodnosti, raných potratů a také rakoviny prsu, vaječníků a dělohy (obzvláště v období menopauzy).
Druhým typem hormonální nerovnováhy je progesteronová dominance, která se vyskytuje nejčastěji u některých žen před menopauzou a v období menopauzy a projevuje se podobně jako výše uvedená estrogenová dominance – nepravidelným menstruačním cyklem, dále nočním pocením, předčasným nástupem menopauzy, apod.
S vyrovnáním hladiny hormonů vám může pomoci úprava jídelníčku. Omezte příjem kofeinu, alkoholu, bílého cukru a bílé mouky, masa, mléka a soli. Pravidelně naopak konzumujte červenou řepu, brokolici, květák, zelí, kapustu a tučné ryby. Vhodnými potravinami jsou také vejce, zdravé oleje (pupalkový, kokosový, avokádový, rakytníkový, apod.).
Fytoestrogeny (látky, které pomáhají zvyšovat hladinu estrogenu) jsou pak obsaženy v sóje (vyvarujte se však nadměrnému množství a konzumaci geneticky modifikované sóji), luštěninách, ovesných vločkách, lněných a sezamových semíncích, vojtěšce, jablcích a mrkvi.
A jaké bylinky Vám pomohou s vyrovnáním hladiny hormonů?
- Maca peruánská – Maca peruánská dokáže harmonizovat hladinu hormonů a zvýšit tak plodnost u žen i mužů. Pomůže i při poruchách menstruačního cyklu a v období menopauzy.
- Šatavari – Šatavari neboli chřest hroznovitý je bylinka tradičně užívaná v ajurvédské medicíně, jež pomáhá normalizovat hladinu estrogenů, vyrovnat hladinu hormonů v těle, zbavit se menstruačních potíží a problémů v, po porodu pak podporuje tvorbu mateřského mléka a zmírňuje poporodní deprese. U mužů zase zvyšuje tvorbu spermií.
- Andělika čínská – Tato bylinka se používá zejména v čínské medicíně při mnoha ženských obtížích, např. při absenci menstruace i silné menstruaci. Andělika čínská podporuje produkci progesteronu a přispívá tak k hormonální rovnováze, dále odstraňuje klimakterické projevy a usnadňuje porod.
- Drmek obecný – Drmek obecný (lidově mnišský pepř), bylinka známá již v antice, se již po staletí používá k regulaci menstruačního cyklu, tlumení menstruačních bolestí, podpoře ovulace. Pomáhá také při klimakterických problémech a proti potratům.
- Jetel luční – Jetel pomáhá zvyšovat hladinu estrogenů.
Tipy
Problémy může v lidském těle způsobovat také např. nedostatek či nadbytek prolaktinu a testosteronu.
Varování
V dnešní době je hormonální nerovnováha velmi často způsobena užíváním hormonální antikoncepce, která narušuje schopnost tvorby vlastních pohlavních hormonů.
Užívání anděliky čínské není vhodné pro osoby s poruchami srážlivosti krve.
Diskuze k článku