Jak bojovat s atopickým ekzémem přírodní cestou
Trápí Vás nebo někoho ve Vaší rodině či okolí atopický ekzém a chcete zkusit přírodní léčbu tohoto nepříjemného kožního onemocnění? V následujícím článku si ukážeme různé možnosti léčby atopického ekzému přírodní cestou. Přírodní způsoby léčby jsou velmi šetrné i pro dětskou pokožku a opravdu účinkují!
Co je potřeba
Vnitřní léčba:
Pro přípravu čaje ze smetanky lékařské potřebujeme:
- lžičku sušených listů smetanky lékařské
- lžičku sušeného kořene smetanky lékařské
- 200 ml vroucí vody
Na čaj z ostropestřce mariánského je potřeba:
- lžička až lžíce semene ostropestřce mariánského
- 250 ml vody
Pro výrobu heřmánkové tinktury budeme potřebovat:
- 1 díl sušených květů heřmánku
- 10 dílů 45% konzumního lihu
- uzavíratelnou sklenici
Zevní léčba atopického ekzému:
Na syrovátkovou koupel potřebujeme:
- 80-100 ml syrovátky
Na koupel s ovesnými vločkami budeme potřebovat:
- 2 hrsti ovesných vloček
- 1 litr vody
- 2 lžíce kvalitního rostlinného oleje
Na koupel s řepíkem potřebujeme:
- 200 g sušeného řepíku na celkovou koupel
Na výrobu domácí masti z vlaštovničníku si připravte:
- 100 ml bambuckého másla
- 10 g včelího vosku
- 10 ml čerstvé šťávy z vlaštovničníku
- kosmetickou dózu
V prvé řadě je samozřejmě nutné vynechat ze stravy veškeré alergeny, které by mohly atopický ekzém spouštět či zhoršovat. Nejčastěji to bývají mléčné výrobky z kravského mléka, ořechy, různé druhy cizokrajného ovoce (také např. tuzemské jahody), čokoláda a lepek. Je nutné postupným zkoušením vypozorovat, které potraviny Vám způsobují problémy a vyloučit je ze stravy.
Vhodné je také zařadit do stravy lžičku kvalitního oleje denně (např. olej z černého kmínu nebo olej konopný, lněný, rakytníkový, pupalkový, sezamový či dýňový). Dále je třeba doplnit vitamín B6, který je nezbytný pro zdravou kůži. Tento vitamín obsahují např. játra, vejce, banány, obilné klíčky, otruby, kapusta, zelí a různá semínka a ořechy. Zkuste také zvýšit příjem omega -3 a omega-6 mastných kyselin, které ve vyváženém poměru naleznete v již zmíněném lněném oleji a také v rybím tuku.
A jaké bylinky použít pro vnitřní léčbu atopického ekzému?
Pro čištění organismu využijeme všude rostoucí smetanku lékařskou. Čaj ze smetanky lékařské připravíme následovně: 1 čajovou lžicku sušených listů a 1 čajovou lžičku sušeného kořene přelijeme 200 ml vroucí vody, necháme 20 minut vylouhovat a poté scedíme. Čaj pijeme čerstvý 2x denně.
Při suchých ekzémech naopak pijeme čaje posilující játra, tedy např. čaj z ostropestřce mariánského, z hořce žlutého, máty peprné apod. Čaj z ostropestřce mariánského se připravuje ze lžičky až lžíce semen ostropestřce, která asi 15 minut povaříme na mírném ohni, poté scedíme, necháme vychladnout na pokojovou teplotu a pijeme nejlépe při nebo po jídle 2-3x denně. Ostropestřec užíváme několik týdnů či měsíců, poté na delší dobu vysadíme, tuto kúru můžeme zopakovat 3x ročně.
Tipy
Místo ovesných vloček můžeme do koupele použít jakékoliv otruby.
Koupel by neměla být příliš horká, maximálně 37-38°C. Ve vaně setrváme nejdéle 15-20 minut.
Pro výrobu masti z vlaštovičníku můžeme místo bambuckého másla použít také kokosový olej, lékařskou vazelínu nebo vepřové sádlo.
Varování
Vlaštovičník je prudce jedovatý, proto jej neužíváme k léčbě dětí a těhotných žen.
Pokud máte alergii na včelí produkty, použijte místo včelího vosku např. kandelilový vosk.
Diskuze k článku