Jak vyrobit vařený vaječný likér | recept
Nejen k Vánocům nepochybně patří domácí vaječný likér. Moje mamka nám vždy vyráběla „vaječňák“ podle tohoto receptu. Žloutky se podle něj tepelně opracují, nehrozí tak nebezpečí salmonely. Vařený vaječný likér ze Salka je chuťově velmi jemný, jen s malým nádechem alkoholu. Byl to takový „dětský“ vaječný likér. Pro dospělé mamka dělávala ten stejný, jen přidávala více rumu, ať to má trochu říz. Vždy ráda zavzpomínám na svá dětská léta, když si o svátcích nebo jiných příležitostech sednu v křesle a na jazyku převaluji tu lahodnou chuť.
Co je potřeba
- 1 l 12% smetany na vaření Kunín
- 250 ml 30% smetany ke šlehání
- 500 ml rumu Božkov
- 8 vaječných žloutků
- 1 Salko
- 300 g cukru krupice
- 1 vanilkový cukr
- 1–2 čajové lžičky vanilkového aroma
Maminčin vařený vaječný likér je sice trochu finančně nákladný, ale za to opravdu výborný a na výrobu jednoduchý. Přichystáme si všechny suroviny potřebné k výrobě vaječného likéru. Kromě smetany na vaření a smetany ke šlehání také rum, vaječné žloutky, Salko, cukr krupici, vanilkový cukr a vanilkové aroma na ovonění „vaječňáku“.
Hrnec postavíme na sporák, zapneme plotýnku na mírný ohřev, tj. na číslo 4, a za stálého míchání metličkou směs zahřejeme na 80 °C (ne víc, aby se žloutky nezdrcly). Používám teploměr od šunkovaru. Kdo je bez teploměru, snad mu postačí moje rada, že jak se z hrnce začne kouřit, to bude ten pravý čas hrnec odstavit ze sporáku, následně necháme zchladnout.
Tipy
Smetanu na vaření můžete pro ušetření financí vyměnit za 1 l plnotučného mléka.
Varování
Pozor, abyste směs se žloutky nemíchali dlouho, jinak se vám žloutky srazí.
Diskuze k článku