Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat jablečná povidla | recept

Jak udělat jablečná povidla | recept

Jak udělat jablečná povidla | recept. Jablečná povidla jsou tradičním produktem českých a moravských domácností. Některé moučníky – například kynuté záviny nebo české skládané koláče – jsou na jablečných povidlech přímo stavěné. Jablečná povidla se připravují bez přidání cukru, proto si je (v omezené míře) mohou dopřát i lidé, kteří nemohou nebo nechtějí konzumovat cukr. Jak udělat jablečná povidla? Recept čtěte dále.

Co je potřeba

  • jablka miska
  • nůž
  • struhadlo
  • široký kastrol
  • sporák
1

Jablko je ovocem typickým pro naše země. Už názvy některých obcí nasvědčují, že se zde jabloně pěstovaly od pradávna: Jablunkov, Jablonec, Jablonné. Staré listiny hovoří o rozsáhlých jabloňových sadech již v 11. století. Šetrní hospodáři chtěli spotřebovat i méně kvalitní ovoce, které by nešlo uskladnit. Osvědčeným způsobem se stala domácí výroba jablečných povidel.

Jak udělat jablečná povidla | recept
2

Jablečná povidla jsou pomalým varem zahuštěná oloupaná jablka. Od marmelády, džemu nebo jablečného rosolu se liší jednak hustší konzistencí, ale především tím, že se do nich nepřidává cukr (a nebo jen ve velmi malém množství – na jeden kilogram rozvaru nanejvýš 100 gramů). Pro univerzálnější použití jablečných povidel je připravujeme bez koření. To dodáme až při samotném použití jablečných povidel.

Jak udělat jablečná povidla | recept
3

Na výrobu jablečných povidel použijeme plody horší jakosti. Jablka kyselejších odrůd se lépe rozvářejí, ale na povidla můžeme použít i sladší odrůdy. Jablka přebereme, případná natlučená nebo červivá místa vyřežeme, nahnilé plody vyhodíme. Jablko rozkrojíme na čtvrtku, odstraníme jadřinec. Očištěné čtvrtky jablek dobře opláchneme.

Jak udělat jablečná povidla | recept
4

Na hrubém struhadle jablka nastrouháme. Finta: začneme strouhat dužinu, prsty přitlačujeme na část se slupkou. Tak se nám podaří všechnu dužinu jablka odstrouhat a na vnější straně struhadla zůstane slupka. Napoprvé je dobré vyzkoušet tuto metodu na malém vzorku. Jestliže se nám to nepodaří, musíme se vrátit o krok zpět a jablíčka před odjadřením oloupat.

Jak udělat jablečná povidla | recept
5

Rozstrouhaná jablka dáme do širokého kastrolu. Podlijeme asi decilitrem vody, uvedeme do varu a pod pokličkou rozvaříme. Pak stáhneme teplotu na minimum (dvojka elektrického sporáku) a za občasného promíchání necháme zvolna odpařovat. Některé hospodyně odpařování svěří troubě – teplota na 50°C až 80°C a stále pootevřená dvířka. Při použití plynového sporáku je třeba podložit kastrol litinovou ploténkou a plamen snížit na možné minimum.

Jak udělat jablečná povidla | recept
6

Povidly občas zamícháme, aby se nepřipálila. Když se to stane, rychle vyměníme kastrol za čistý. Dostatečnou hustotu nám prokáže metoda našich babiček – když se cestička při míchání neuzavírá a jablečná povidla z vařečky odpadávají v kouscích, jsou dostatečně uvařená. I když se to dříve nedělalo, hotová povidla ve sklenicích raději ještě sterilizujeme (kdyby se měla kazit, byla by to škoda práce, energie i materiálu).

Jak udělat jablečná povidla | recept
7

Jablečná povidla používáme nejčastěji na plnění kynutých moučníků. Například ve východních Čechách, kde se pečou koláče čtyřrohé, patřila jablečná povidla k téměř povinné náplni pouťových koláčů (společně s makovými, tvarohovými a se švestkovými povidly). Jablečnými povidly se plní buchty, kynuté záviny, kynuté knedlíky a taštičky. Velmi dobře jablečná povidla chutnají i na lívancích se skořicí. Povidla se před použitím ředí rumem (tuzemákem) a kořením skořicí či badyánem.

Autor: eliska1544
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.