Jak na chov slepic
Zdá se, že v současné době je chov slepic to největší terno. Cena vajíček v obchodě se již dávno neřídí zdravým rozumem a to, z jakých pohnutek se tomu tak stalo, se již nejspíše nedozvíme. Lidé se k této situaci postavili po svém, vrhli se do vlastního chovu slepic. Prý je chov slepic nenáročný a je zcela uskutečnitelný i v panelákových podmínkách. Je to vskutku tak? Je doopravdy možné, aby nám na balkónu kvokali slepice? Víte vůbec, co je k chovu slepic potřebné?
Co je potřeba
- kurník
- slepice
- podestýlka
- krmivo
- rukavice
- kýbl
- vitamíny
- minerály
- vápenec
- voda
- krmítka
- výběh
- obilí
- dezinfekční prostředky
- lopatka
- rejžák
- znalosti
Slepice mají malý mozek, takže od slepic nemůžete čekat zázraky. Proto nečekejte, že péče o ně bude obdobná jako u domácích mazlíčků. Slepice nejsou mazlíci, ale domácí zvířata, která umí dělat slušně hluk, nevoní a je kolem nich celkem dost práce o bordelu. Pokud se tedy chcete dát do chovu slepic, nejprve se zeptejte raději sousedů, zda s tím souhlasí. Pokud by nesouhlasil, můžete si zadělat na pěkný problém. d) Zjistěte si, zda vůbec v dané oblasti a daných podmínkách je slepice povoleno chovat (bytové družstvo, vlastník domu, obec a pod). Věřte, slepice dělají větší hluk, než sekačka.
Už při výběru slepic je důležité vybírat plemeno podle podmínek chovu. Máte výběh? Chcete jen jako zálibu anebo by měly být k užitku?
- Jedna slepice snese jedno vejce za dva až tři dny. V zimě méně. Podle plemene je průměrná nosnost okolo 240 vajec za rok, ale může i méně. Před vrhnutím do chovu si tedy řádně promyslete, jestli se vám to oplatí, investice do krmiva, prevence chorob, podestýlku a podobně.
- V zimě nemůžete slepice jen tak ponechat na balkoně, protože by vám umrzly.
- Aby slepice snášely v průběhu celého roku, je zapotřebí, aby měly dostatek kvalitního krmiva a prodlužovat jim den. Je důležité, aby měly světlo 15–17 hodin. Jak? Jde samozřejmě o umělé osvětlené s denním světlem.
Krmivo by mělo být označeno jako krmivo pro chov kuřic, obvykle se jedná o směs složenou z 15% sójového šrotu, 1% řepkového oleje, vitamínovo-minerálního doplňku a 84% obilí. Pokud byste neužili kvalitní krmivo, vymstilo by se vám to. Snáška vajec by se okamžitě zhoršila.
Slepičkám je zapotřebí dodávat vápenec, protože je základní složkou vaječné skořápky, jinak snáší slabá vajíčka, která se rozmačkají a slepice je pak sežerou spolu s normálními vajíčky.
Domácí chov není tedy tak, jednoduchý, jak by se mohl zdát. Vyžaduje čas, energii a náklady se vám přitom nemusí vždy vrátit zpět.
Diskuze k článku