Jak vyrobit domácí tuhý šampon | návod
Jak vyrobit domácí tuhý šampon | návod. Jestliže už máte dost komerční vlasové kosmetiky plné parabenů, silikonů a dalších nebezpečných látek, vyzkoušejte tuhý bylinkový šampon. V následujícím článku naleznete návod, jak vyrobit domácí tuhý šampon dle potřeb Vašich vlasů. Postup je velmi jednoduchý, šampon Vás opravdu nevyjde draho a navíc nezatížíte životní prostředí, ani Váš organismus.
Co je potřeba
Co je potřeba na 1 ks:
- 30 ml bylinkového odvaru či výluhu (případně destilované vody)
- 13 g hydroxidu sodného (NaOH)
- 30 g kokosového oleje
- 35 g panenského olivového oleje
- 15 g ricinového oleje
- 5 g jojobového oleje
- 5 g bambuckého másla
- 5 kapek extraktu z grepových jader
- 10 kapek éterického oleje
- 1 lžička zeleného jílu
Domácí tuhý šampon snadno vyrobíte z nejrůznějších rostlinných olejů (nejlépe za studena lisovaných), bambuckého másla, hydroxidu sodného a odvaru z bylinek. Dalšími ingrediencemi může být zelený jíl, extrakt z grepových jader a éterický olej dle typu vlasů nebo podle obliby.
- Olivový olej má mnoho příznivých účinků na stav vlasů a vlasové pokožky (např. pomáhá proti nadměrnému vypadávání vlasů, vlasy posiluje, čistí vlasovou pokožku a odstraňuje lupy.
- Kokosový olej mimo jiné působí proti lámání vlasů, dodává vlasům živiny a podporuje jejich růst, bojuje proti plísním a bakteriím.
- Ricinový olej je vhodný proti svědění, podporuje růst vlasů, pomáhá proti lupům a působí jako kondicionér.
- Jojobový olej dodá vlasům jemnost a lesk, působí jako přírodní silikon a zaceluje poškozené vlasy.
- Bambucké máslo se hodí zejména pro suché a poškozené vlasy a citlivou vlasovou pokožku.
Jaké bylinky použít pro přípravu odvaru či výluhu?
Kopřiva dvoudomá pomůže proti lupům a mastným vlasům. Heřmánek pravý je vhodný pro světlé vlasy, kterým dodá zlatavý nádech a lesk, má také hojivé účinky. Nezralé slupky vlašských ořechů pak v jejich sezóně využijte pro výrobu šamponu na ztmavení a regeneraci vlasů. Dalšími vhodnými bylinkami jsou např. měsíček lékařský, levandule, růže, apod.
Jaký éterický olej zvolit?
Pro šampony a vlasovou kosmetiku jsou skvělé např. následující druhy éterických olejů – rozmarýn (podporuje růst), cedr (působí proti lupům), šalvěj (pro mastné vlasy), levandule (zlepšuje stav suchých vlasů a poškozené vlasové pokožky).
Olejovou i bylinkovou složku smícháme při teplotě cca 30 °C a směs mixujeme ponorným mixérem, dokud nezhoustne. Přidáme zelený jíl, olej z grepových semínek a éterické oleje a vše důkladně promícháme. Poté směs nalijeme do silikonové formy na mýdlo a šampon necháme 24 - 48 hodin tuhnout při pokojové teplotě, následně mýdlo necháme pár týdnů dozrát.
Tipy
- Pokud Vás trápí ekzém či lupénka, zkuste do tuhého šamponu přidat konopný olej.
- Zelený jíl můžete nahradit zeleným ječmenem, chlorellou či hennou.
- Pokud upravíte poměr olejů, je vhodné přepočítat množství hydroxidu sodného, na internetu najdete kalkulačku (soap calc), která je k tomu určená).
Varování
- Ověřte si, že netrpíte alergií na žádnou ze složek, které jsou obsažené v podomácku připraveném šamponu.
Varování
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.
Diskuze k článku