Tipy, jak odstraníte oboustrannou lepicí pásku
Obraz, věšák, zrcadlo nebo koberec. To všechno jednou budete chtít odlepit z původního místa. Oboustranná páska ale drží zuby nehty. Jak si s ní poradit a dostat ji pryč bez zničení materiálu?
Oboustranná lepicí páska je dobrý sluha, ale zlý pán. Tím pánem se stává, když ji chcete beze zbytku odstranit.
Máme pro vás pár tipů, jak se jí nadobro zbavit, když pro vás přestala být užitečná. Ukážeme si, jak oboustrannou lepicí pásku odstraníte z odolných a neporézních povrchů a jak postupovat v případě jemných materiálů a dřeva.
Odstranění pásky z odolných povrchů – sklo, kov, obklady
Do začátku si musíme ujasnit, co se myslí odolnými povrchy. Může to být sklo, kov, obklady v koupelně nebo kuchyni.
V těchto případech se na odstranění oboustranné pásky hodí použít benzín, ředidlo nebo isopropyl, což je téměř 100% sloučenina alkoholu. Všechny tyto látky jsou poměrně agresivní, ale zároveň velmi účinné.
Když je použijete v případě odolných neporézních povrchů, tak nehrozí, že byste během odstraňování narušili povrch a strukturu materiálu.
Pokud se chcete vyhnout výparům, některé zbytky lepidla odstraníte i za pomoci plastové škrabky nebo špachtle. Vyhněte se ale kovovým nástrojům, například na skle dokáží tyto nástroje udělat rýhy a škrábance.
U barvených povrchů, které obsahují akrylátové nebo vodou ředitelné barvy, použijte k odstranění oboustranné lepicí pásky menší množství ředidla a benzínu. A nebo v těchto případech raději sáhněte po horkovzdušné pistoli nebo čistém alkoholu.
Příklady materiálů:
- sklo
- kov barvený i nebarvený
- porcelán
- obklady
Odstranění pásky z jemných a porézních povrchů – dřevo, parkety
Tyto materiály už vyžadují větší jemnost a opatrnost. Ať už lepicí páska neúnavně drží na parketách, plovoucí podlaze nebo jiné dřevěné desce, použití benzínu nebo ředidla by je mohlo nenávratně poškodit. Tyto látky se velmi rychle vsakují, proto by na dřevě už napořád zůstaly fleky.
Rychle a jednoduše oboustrannou lepicí pásku odstraníte za pomoci horkovzdušné pistole. Pásku nahřejete a pak už se jen díváte, jak krásně mizí z povrchu pryč. Pokud ji ale doma nemáte, pomůže vám i obyčejný fén, jen vám celý proces potrvá déle. K dokonalému dočištění povrchu použijte velmi jemný smirkový papír nebo látku s hrubou strukturou, kterou zbytky oboustranné pásky postupně odrolíte.
Příklady materiálů:
- Dřevěné podlahy a nábytek
- Koženky a kůže
- Plasty a guma
- PVC
Zbytky lepidla z lakovaných povrchů, kůže nebo plastů odstraníte také za pomoci horkovzdušné pistole nebo fénu. Určitě ale do začátku zmírněte dávku horkého vzduchu a pozorujte, jak na něj materiál reaguje. Některé plasty jsou totiž náchylné na teplo, proto jim opravdu horká nálož vzduchu může uškodit.
Když se vám podaří lepidlo zdárně odstranit, v závěru sáhněte po leštidle, které doslova zahladí všechny stopy. V případě dřevěných povrchů se nejlépe hodí prostředek na bázi tuku nebo obyčejné sádlo.
Návod obsahuje komerční sdělení.
Diskuze k článku