Jak zvýšit šanci na početí?
V okamžiku, kdy se žena a muž společně rozhodnou, že si „pořídí“ dítě, jsou většinou oba velmi šťastní a plní očekávání. Žena přestane užívat antikoncepci, muž odhodí pánský typ intimní ochrany, žena mnohdy začne užívat i doplňky stravy určené ženám, jež chtějí otěhotnět. Když první, druhý měsíc nedojde k otěhotnění, dostavuje se většinou zklamání. A jak čas běží, je zklamání větší a větší a na řadu přichází různé negativní myšlenky. V případě, že pár nepočne do roka intenzivního „snažení se“, je načase vyhledat odborníky. Pozitivem ale je, že radost z narozeného miminka má nakonec většina párů.
Co lze dělat pro snazší otěhotnění?
Je mnoho doporučení, co dělat či nedělat, aby žena úspěšně otěhotněla. Něco jiného doporučují lékaři, něco jiného bylinkáři nebo lékaři alternativních medicín. A pak jsou tu samozřejmě tzv. „babské rady“, které se předávají mezi lidmi po generace. My jsme vybrali tipy, které patří k těm méně kontroverzním a vesměs se na nich shodují i lékaři reprodukční medicíny. Nejde o zaručený návod, jak otěhotnět, ale rady, které mohou pozitivně přispět ke zdárnému výsledku.
Upravte životní styl
Dobré je se na těhotenství připravovat s předstihem. Užívat zmíněné doplňky stravy pro ženy plánující těhotenství, žít co nejzdravěji, sportovat, nekouřit a nepít alkohol. Samozřejmě vysadit hormonální antikoncepci.
Věnujte se pánevnímu dnu
Vhodné je určitě také posilovat pánevní dno a celkově se věnovat zdraví a fyzioterapii této oblasti. Velmi uznávané jsou cviky podle Ludmily Mojžíšové, což je soubor cvičení, které při pravidelném a správném provádění má velice pozitivní výsledky. Je ale potřeba je provádět správně, tedy ideálně alespoň ze začátku pod dohledem fyzioterapeuta.
Porozumějte menstruačnímu cyklu
Žena by měla vědět, jak funguje její tělo, a znát teorii o menstruačním cyklu, ovulaci, luteální fázi. Jak poznat plodné dny? Signály nám tělo dává různě. Odchylky najdeme v konzistenci i barvě děložního hlenu, žena může pociťovat mírné bolesti v podbřišku, velmi častá je i zvýšená chuť na sex, spousta energie. Pomoci může i šikovná ovulační kalkulačka.
Vyzkoušejte neinvazivní pomůcky
V kvalitních drogeriích nebo online je dostupný i kalíšek na podporu početí. Ženy jej velmi dobře hodnotí a není divu. Dle informací výrobce zvyšuje šanci na početí až o 48 %. Zavede se po pohlavním styku do pochvy a přivádí více spermií k děložnímu čípku. Tím se zvyšuje šance na přirozené otěhotnění. K dostání jsou i různé gely, které podporují otěhotnění, tam už je ale potřeba počítat s tím, že mohou obsahovat hormony.
Bylinky na otěhotnění a akupunktura
Bylinky jsou v této oblasti také hojně používané. Např. známý kontryhel, maliník, sporýš lékařský, prospěšný drmek či třeba vyhledávané Gynex kapky.
Máte-li rádi alternativní léčbu, určitě se zaměřte i na akupunkturu pro podporu početí. Jehličkování, jak se jí také přezdívá, už pomohlo spoustě ženám. Doporučuje se začít s předstihem ideálně několik měsíců před plánovaným otěhotněním, ale pomůže i „akutně“ při podpoře ovulace nebo uhnízdění embrya v děloze.
Při snaze o otěhotnění by měla žena žít, jakoby už těhotná byla. Tedy vyhýbat se rizikovému chování, nezdravým a návykovým látkám. V případě nutnosti nasazení antibiotik je důležité říci lékaři, že se snaží otěhotnět, aby tomuto přizpůsobil léčbu.
Když to nejde, pomohou odborníci
Zachovejte klid, i když vám otěhotnět nepůjde hned. Časem svépomocí či s přispěním odborníků s největší pravděpodobností vlastní dítko sevřete v náruči. Buďte proto v myšlenkách pozitivní, což také pomáhá. A nebojte se při vašem snažení obrátit na odborníka, kterým může být:
- Gynekolog,
- fyzioterapeut,
- psychoterapeut,
- fertility kouč,
- klinika reprodukční medicíny,
- lékař alternativní medicíny.
Diskuze k článku