Jak zvládnout ohňostroj | rady
Jak zvládnout ohňostroj | rady. K oslavám vánočních svátků patří nejen různé návštěvy a jezení různých pokrmů. Závěr roku se neobjede bez ohňostroje. Bohužel celá řada lidí se na ohňostroje vrhá poněkud bez rozmyslu, ne vždy to dobře dopadne. Co byste měli o ohňostrojích vědět?
Co je potřeba
Každé město má své vlastní vyhlášky o tom, kdy je možné na území města zacházet s pyrotechnikou. Těmito nařízeními tak zamezily dřívějšímu stavu, kdy se s petardami a různými třaskavinami řádilo již od listopadu, kdy došlo k celé řadě úrazů a ohrožení lidí.
O Silvestrovský ohňostroj se ve většině větších obcí a měst stará úřad, který zadá zakázku nějaké profesionální firmě. Ta se pak o vše ostatní postará. Zacházení s pyrotechnikou má totiž svá pravidla a nemůže se k ní dostat hned tak každý.
Bezpečná pyrotechnika musí mít návod na použití v češtině. Kromě toho, zde musí být i označení výrobku o prozkoušení - lvíček anebo CE plus číslo atestu. Návod vás informuje o způsobu, místě odpalu, nutné vzdálenosti a délku možného zpoždění. Nutné je i označení o datu spotřeby, třída bezpečnosti. Pokud zde není vše tak, jak má, nekupujte!
V současné době existuje dětská pyrotechnika, která není omezena věkem, a proto si ji může koupit každý. Jedná se hlavně o petardy. Ty nemají žádný světelný efekt, spíše je děsí svým nepříjemným zvukem. Vzhledem k tomu, že nakonec nejsou tak bezpečné, jak se zdálo podle nového návrhu zákona, by nakonec i tento nákup spadal až od 18 let.
Současná druhá třída bezpečnosti představuje zábavní pyrotechniku, kterou si mohou zakoupit lidé starší 18 let. Jde zde o římské svíce, rakety, rotující předměty, dýmovnice, ale i prskavky. S touto pyrotechnikou se setkáte u běžných občanů.
Vyšší dvě kategorie umožňují realizaci mnohem efektivnějšího a sehraného ohňostroje. Manipulovat s nimi však může odborník. S třetí třídou pouze ten, jehož má průkaz Odpalovače ohňostrojů a čtvrtá třída není vůbec volně přístupná a mohou ji užít jen skuteční profesionálové se svolením patřičných úřadů. Nově jsou některé výrobky z třetí kategorie zpřístupněny lidem i bez průkazu, ale musí jim být více než jednadvacet let.
Při manipulaci se zábavní pyrotechnikou vždy dbejte přiložených návodů. Rozhodně ji nerozebírejte. Likvidace by měla také probíhat dle přiložených návodů. Obecně se však jedná o půl hodinový klid, zalitím vodou na 48 hodin a zakopat do země. Pokud se vám již jednou zapálený výrobek neodpálil, nepřibližujte se k němu a ani se nepokoušejte o jeho opětovný odpal (zapálení), nemuselo by se vám to vyplatit. Odpalovat by měl pouze člověk střízlivý starší 18 let.
Správnost a bezpečí akce spočívá na tom, že bude ohňostroj proveden na správném místě a vše bude dobře naplánováno. Ideální je, jestliže ohňostroj realizuje profík, či si vyberete přímo sestavenou sadu pro vlastní odpal. Mimo toho pak potřebujete i příznivé počasí, jinak z ohňostroje příliš mnoho nebude.
Zábavní pyrotechnika, kterou si můžete bez průkazu zakoupit. • Fontány • Římské svíce • Rakety • Kulové pumy • Kompaktní baterie • Petardy a další zvuková pyrotechnika • Přízemní rotující výrobky • Japonská slunce • Létající pyrotechnika • Dýmovnice • pochodně
Ohňostroje mohou být malé, střední i velké, mohou být denní, interiérové, ale i tzv. letní. Každý z nich má své ale.
Při nákupu pozor na venkovní prodej, protože zde může být zábavní pyrotechnika navlhlá.
Nejvíce se prodávají kompakty, protože umožňují hned více efektů najednou.
Tipy
Jak ochránit psa před ohňostrojem. Dejte ho do místnosti, kde příliš nevstupují vnější efekty zpoza okna, zatáhněte závěsy, rozsviťte mu, pusťte mu hlasitě rádio, či televizi. Klidně to může být koupelna. Dejte mu tam pelíšek. Pozor na zbytečné utěšování, přestalo by to brát jako normální věc. Občas mu dejte nějaký pamlsek. Nechoďte v tu dobu ven!
Diskuze k článku