Jak zřídit břemeno doživotního bezplatného užívání domu nebo bytu | rady
Jak zřídit břemeno doživotního bezplatného užívání domu nebo bytu | rady. Věcné břemeno bezplatného užívání domu (případně bytu) je jedním ze způsobů, jak získat bydlení zadarmo, byť je vlastníkem nemovitosti někdo jiný. Vlastníkem domu může být člen rodiny oprávněného z věcného břemene, ale taky to může být někdo úplně cizí. První případ je samozřejmě častější. Protože věcné břemeno bezplatného užívání nemovitosti jednostranně nezrušíte, dobře si předem rozmyslete, zda-li se zřízením břemene souhlasíte. A dále pamatujte, že se věcné břemeno zapisuje do katastru nemovitostí, čemuž musí být podřízen celý průběh zřízení věcného břemene.
Diskuze k článku
Přidat komentář
DOBRÝ DEN, MAM DOTAZ BRATR ZDĚDIL PO RODIČÍCH DŮM TEDY SPÍŠ OTEC PO MATČINĚ SMRTI VŠE NECHAL BRATROVI A NÁM ŘEKL ŽE SE MÁME VZDÁT MAJETKU VE PROSPĚCH OTCE JÁ A MÉ 2 SESTRY A POTÉ VŠE DAROVAL BRATROVI JÁ SEM NEJMLADŠÍ A MÁM VĚCNÉ BŘEMENO NA UŽÍVÁNÍ DOMU ALE UŽ TAM SKORO 10 LET NEBYDLÍM JESTLI TO STÁLE PLATÍ NEBO TO TÍM PADÁ A MÁM TRVALÍ POBYT JINDE
Dobrý den prosím vás o radu jak si vysvětlit zprávně u věcného břemena výlučné bezplatné doživotní užívání?Rodiče darovali v roce 2004 rodinný dům a od té doby nám nechtějí přidávat peníze na elektřinu,vodu a vůbec na nic.
Dobrý den
Matka mi před rokem darovala dům s pozemkem, na který jsme zřídily její věcné břemeno práva doživotního užívání. Žije v něm sama a dle darovací smlouvy se zřízením věcného břemene má přístup ke všem darovaným nemovitostem.
Na dům i pozemek v současnosti uplatňuje nárok užívání i má sestra.(garážování, ukládání věcí, volný přístup).
Mám dojem, že pokud toto není upraveno smlouvou, nemá sestra žádná uživatelská ani vlastnická práva. Pouze právo navštěvovat matku a starat se o ní (vyživovací povinnost). Zajímalo by mě i jak je to s přístupem na pozemek a do domu, bez přítomnosti matky a vlastníka (já) a bez mého souhlasu.
Děkuji - Složitá životní zkušenost.
Dobrý den, teta mi před 3 lety darovala dům, věcné břemeno nechtěla, ale užívá samostatně 2 místnosti, zrekonstruovali jsme si podkroví a začali jsme rekonstruovat i zahradu a okolí domu. Teta nám začala dělat naschvály, nekomunikuje, vadí jí, že děláme v domě pořádek a předěláváme dům podle našich potřeb. Zajímalo by mne, jestlli může bez mého vědomí ( jsem majitelka) podat žádost na věcné břemeno k nemovisti.Podotýkám, že ji do místností, které užívá nijak nezasahujeme. Děkuji
Jasně odpovídá občanský zákoník: § 151n
(1) Věcná břemena omezují vlastníka nemovité věci ve prospěch někoho jiného tak, že je povinen něco trpět, něčeho se zdržet, nebo něco konat. Práva odpovídající věcným břemenům jsou spojena buď s vlastnictvím určité nemovitosti, nebo patří určité osobě.
(2) Věcná břemena spojená s vlastnictvím nemovitosti přecházejí s vlastnictvím věci na nabyvatele.
(3) Pokud se účastníci nedohodli jinak, je ten, kdo je na základě práva odpovídajícího věcnému břemeni oprávněn užívat cizí věc, povinen nést přiměřeně náklady na její zachování a opravy; užívá-li však věc i její vlastník, je povinen tyto náklady nést podle míry spoluužívání.