Jak zpracovat starý chleba | recepty
Jak zpracovat starý chleba | recepty. Návody a recepty na zpracování starého chleba. Chleba není tak levný, abychom nesnědené kousky házeli do odpadu. A to ani tehdy, když je chleba ztvrdlý „na kámen“. Jedinou podmínkou dalšího zpracování je, aby starý chleba nebyl plesnivý. Šikovná hospodyňka si nejen se starým chlebem umí poradit, ale má ho i v zásobě. Jak zpracovat starý chleba? Přinášíme několik tipů a orientačních receptů.
Diskuze k článku
Přidat komentář
Je mi tak o 60 let méně a také používám nastrouhané kurky chleba do guláše :-) naučila mě to moje babička když jsem byla ještě malá :-)
Je mi asi o 20 let méně, a také dělám léta chlebovou strouhanku, přesně, jak říká Maruška Pokorná, i u nás v rodině se zahušťovaly a zahušťují guláše a jiné tmavší omáčky chlebovou strouhankou. Je to výborné a zcela jiné, než moukou!!! :D
Dobrý den, pane Žilavý. Děkujeme za uznání, zejména od kuchaře to bereme jako poctu. Připomenout to, nač se už zapomnělo, ale bylo dobré, je mimo jiné naší snahou. Zachovejte nám, prosím, nadále přízeň. (jez)
Hnidopich...
Použití tvrdého chleba znám ze své rodiny od maminky.
Já už jsem sama, chleba již tolik nenacuchtám, protožesi beru půl kg krájený a ten mám skoro na celý týden. Ale když mi pár krajoíčků zůstane, udělám si na pekáčku krutonky, které potom mlsám večer u telky jako slané brambůrky. Kostičky chleba si trochu osolím a na kousku sádla nebo másla opeču na pekáčku v troubě. Ne moc, nesmí být vysušené. Ačkoliv nemám již zuby, kostičky se v ústech krásně rozvlhnou a potom se dají pokousat a sníst. Je to takové zdravé mlsání a zároveň i nasytí...
Ráda čtu tyto návody jak ušetřit a vážit si jídla. Je mi 60 let a od svých 20 vymýšlím levná jídla a praktické postupy. Z chleba peču i moučníky a zejména s ořechy jsou výborné. Po převratu jsem naletěla vyhlášení soutěže nového časopisu, který jsem si naivně nezapsala. Za dobu cca 6 měsíců jsem si koupila časopis "Recepty za korunu" a zjistila, že všechny recepty jsou mé slovo od slova. Jen jména a bydliště jsou jiná. Tak dnes recepty jen pro přátele. Také radím co připravit z toho, co je doma, nebo ze zbytků.
Přeji všem mnoho spokojených strávníků.
Je mi 70,jsem kuchař,a díky Vám jsem vzpoměl co všechno maminka s chlebem dělala. Moc mi od ní vždy chutnalo. Jsou to dobré rady.
Je mi už přes 80 let, ale pamatuji si guláš, šťávu z hov. masa, když maminka dělala "španělské ptáčky", to vše zahušétovaka tmavými kůrkami chleba, bylo to báječné, Dodnes si tu chuť představuji.Vřele mladým hosodyňkám doporučuji - neházet do smeťáku, usušit a použít. Nenechat vzniknou plíseň!!
Hezký den
Kvůli problémům se zuby okrajuji ze snídaňového chleba kůrku. Nakrájím na kousky a buď použiji opečené /nebo i jen sušené/ jako krutonky do polévky. V tom lepším případě, jinak končí jako krmení kachen při vycházkách s vnoučaty. Přijde mi to škoda, nezdá se, ale kousky přibývají dost rychle.. Klasiku jako zahuštění použiji jednou za čas.. tak hledám recept, nebo několik receptů jak smysluplně tyhle kousky spotřebovat. Pokud můžete poradit i něco jiného nežli těch pár receptů co se na netu točí, budu rád.
Díky Karel
Užitečné rady zejéna pro mladé hospodyňky. Osobně žádný chléb nevyhazuji.
Zajímalo by mě, kde přišel autor článku na výraz "strouhánka". Takové slovo spisovný český jazyk nezná. Existuje pouze strouhanka. Jinak článek i nápady super.
Dobrý den, přiznávám bez mučení (a bez výmluv na překlep) - přišla jsem na to v lidové mluvě, a nějak se mi to zakořenilo v hlavě. Máte pravdu, není to spisovné, a omlouvám se za chybu. Strouhanka je správně. jezzina