Jak zjistit datum pohyblivých svátků – Masopust | rady
Jak zjistit datum pohyblivých svátků – Masopust | rady. V Čechách a na Moravě mají oslavy masopustu dlouhou tradici, je doložena písemnými záznamy již ve 13. století. Masopust (karneval, fašank) je slavnostní období mezi Vánocemi a začátkem postní doby. Toto dlouhé období začíná svátkem Tří králů a trvá do Popeleční středy. V minulosti tento čas mezi dvěma postními obdobími náležel dnům plným veselí, dobrého jídla a pití. V současnosti se tímto termínem (masopust) označují jen tři dny na konci období, masopustní neděle, pondělí a úterý. Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si následující řádky.
Masopust je, stejně jako Velikonoce, pohyblivým svátkem. Pro výpočet přesného data musíte znát termín Velikonoc a pak z něj odvodíte datum, na který vychází Popeleční středa a následně i jednotlivé masopustní dny. Začátek masopustu je vždy pevný, začíná 6. ledna a konec je pohyblivý, řídí se datem Velikonoc. Popeleční středa je první den čtyřicetidenní postní doby.
Postní doba trvá oficiálně 40 dní, ale neděle se do této doby nepočítají, nepovažují se totiž za postní dny. A protože i šest nedělí je součástí půstu, i tyto dny je nutné „nahradit“, takže k číslu 40 připočítejte 6. Datum Popeleční středy tedy připadá na 46. den od Velikonoční neděle – 9. dubna., v roce 2023 to tedy je 22. únor.
Teď už snadno odvodíte, že letos vychází masopustní úterý na 21. únor, masopustní pondělí na 20. únor a 19. února se slaví masopustní neděle. Příprava na masopustní oslavy tradičně začínala ve čtvrtek před masopustní nedělí, v letošním roce je to 16. únor. Tomuto dni se říkalo tučný čtvrtek a podle tradice měli lidé v tento den jíst a pít co nejvíce, aby byli celý následující rok při síle. V tento den se také konaly tradiční zabijačky.
Diskuze k článku