Jak začít s lezením
Obdivovali jste někdy lezce, kteří jak pavouci zdolávají kolmé skalní stěny, či jste někdy zatoužili vystoupit na vrchol některé opravdu vysoké hory? Chtěli byste si tento drsný ale krásný sport také vyzkoušet? Pak právě Vám jsou určeny následující řádky, obsahující pár drobných rad, pro každého, kdo by si chtěl zalézt, ale nemá zdání co a jak.
Co je potřeba
sedací úvazek
lezecké boty
karabina
lano osma
Najděte si kurz: Asi nejlepší a nejbezpečnější formou seznámení se s lezeckým sportem je prostřednictvím některého z komerčních kurzů. Kurzy lezení probíhají nejčastěji na umělé stěně, kde Vám zkušení instruktoři v několika lekcích vysvětlí úplné začátky a naučí Vás základní metodiku. Výhodou je, že účastníci nepotřebují žádné svoje vybavení, vše je možné si půjčit. Po absolvování kurzu je již člověk schopný samostatně lézt na stěně, případně na lehčích skalkách. Ceny začátečnických kurzů se pohybují okolo 2000 Kč.
Zkuste horolezecký oddíl: Další možnost, kde se člověk může naučit lezení je horolezecký oddíl. Většina oddílů nabírá nové členy a to i začátečníky, které řádně zaučí. Oddíl nabízí mnohem víc než komerční kurzy. Nespornou výhodou je dobrý kolektiv, o spolulezce nebudete mít nikdy nouzi.
Zkušení přátelé: Co a jak Vám velmi dobře vysvětlí i zkušení horolezci. Oproti instruktorům z kurzu či oddílu však nekladou takový důraz na správnou metodiku, která je ale velmi důležitá.
Boulder: Chybí Vám parťák, který by Vás jistil? Zkuste bouldering. Jedná se o jednu z lezeckých disciplín, provozovanou bez lana, většinou nízko nad zemí, za to však velmi náročnou. Začátečník tak má možnost seznámit se s lezeckým pohybem, aniž by mu hrozil pád.
Tipy
Zkuste si nejprve vybavení od někoho půjčit, než zjistíte, zda-li se tomuto sportu opravdu chcete věnovat. Lezecká výbava je poměrně drahou záležitostí.
Varování
Tento sport může být velmi nebezpečný a to i v případě, že člověk dělá vše správně. Nepodceňujte proto nebezpečí, které tento sport skýtá.
Diskuze k článku