Jak využít yerba maté | rady
Jak využít yerba maté | rady. Jestliže jste dosud neochutnali yerba maté, možná je nejvyšší čas. Jedná se o sušené lístky vysokého stromu cesmíny paraguayské, která se pěstuje v Jižní Americe. Z lístků se připravuje čaj s mnoha příznivými vlastnostmi pro lidský organismus. Je znám především pro své povzbuzující účinky. Jak dále využít yerba maté, se dozvíte v následujícím článku.
Co je potřeba
Viz další kroky
Yerba maté se pije zejména v Paraguayi, Uruguayi, Brazílii, Argentině a Chile, kde je velmi oblíben (stejně tak samozřejmě u jihoamerických indiánů, kteří jej již odedávna využívají pro jeho skvělé účinky). Není však problém si jej zakoupit u nás. Seženete jej v prodejnách se zdravou výživou nebo čaji a také na internetu.
Čaj yerba maté obsahuje poměrně velké množství kofeinu (až 1,5 %), asi 20 druhů aminokyselin, vitamíny skupiny B, vitamíny A a C, z minerálů pak zejména hořčík, vápník, železo, mangan, selen, draslík a mnoho dalších cenných látek.
Maté má následující léčivé účinky:
- Zvyšuje imunitu a psychickou kondici.
- Zlepšuje náladu a paměť, má povzbuzující a osvěžující účinky.
- Má příznivý vliv na stav ledvin.
- Podporuje látkovou výměnu a detoxikaci, snižuje chuť k jídlu, reguluje hladinu cukru v těle a napomáhá tak hubnutí. Je třeba vytrvat a užívat čaj po dobu několika měsíců.
- Pomáhá udržet dobrý stav tlustého střeva.
- Díky obsahu antioxidantů maté zpomaluje příznaky stárnutí.
- Normalizuje cyklus spánku a bdění, využijete jej tedy i proti nespavosti.
- Brání vzniku kardiovaskulárních onemocnění, krevních sraženin a rakoviny.
- Bojuje se záněty a bolestí.
A jak yerba maté připravit?
Jednu lžičku sušených lístků přelijte asi 150 ml horké vody o teplotě 70 – 80°C. Nepoužívejte vařící vodu, připravili byste nápoj o cenné látky. Čaj necháme 3 – 5 minut louhovat, poté jej scedíme.
Tipy
Yerba maté můžete ochutit citronovou šťávou, kvalitním včelím medem či rostlinným sirupem.
Lístky můžete použít pro přípravu dalších nálevů (až 3x).
Tradičně se yerba maté připravuje v nádobě zvané kalabasa.
Diskuze k článku