Jak využít třezalku tečkovanou | rady a tipy
Jak využít třezalku tečkovanou | rady a tipy. Třezalce tečkované se také přezdívá bylinka Svatého Jána, neboť má největší sílu, když se nasbírá právě v tento den, tedy 24. června. Pokud to nestihnete, nic se neděje, můžete si ji nasbírat kdykoliv jindy. A rozhodně neprohloupíte, třezalka tečkovaná má totiž širokou škálu léčebných vlastností. Jak využít třezalku tečkovanou, se dozvíte v následujícím článku.
Co je potřeba
Viz další kroky
Třezalka tečkovaná má následující léčivé účinky:
- Pomáhá při lehčích až středních formách deprese, proti úzkosti, nespavosti a nervozitě.
- Má antibakteriální a protivirové účinky, je vhodná i proti chřipce a nachlazení.
- Podporuje látkovou výměnu a zlepšuje trávení.
- Aplikovaná zevně má hojivé, protizánětlivé a regenerační účinky. Používá se k léčbě otevřených ran, popálenin, spálenin a nejrůznějších kožních problémů. Pomůže vám také proti bolestem zad a otokům.
Vnitřně se třezalka nejčastěji užívá ve formě čaje, existuje však i ve formě tinktury. Čaj připravíme následujícím způsobem: 1 lžičku sušené třezalky zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut vylouhovat a následně scedíme. Čaj se pije 3× denně.
Třezalkový olej vyrobíte naložením kvítků do kvalitního rostlinného oleje. Olej necháme macerovat 2 týdny na slunečném místě. Sklenici každý den protřepeme. Poté jej přefiltrujeme přes plátýnko, přelijeme do čistých skleniček a přechováváme jej v chladu.
Silný nálev se dá použít jako kloktadlo při zánětech mandlí a k potírání zanícených dásní.
Tipy
Třezalkovým olejem můžete masírovat bolavé bříško i nejmenším dětem a kojencům.
Varování
Třezalku neužívejte současně s léky na deprese, vysoký cholesterol a s hormonální antikoncepcí.
U velmi citlivých jedinců může třezalka způsobovat fotosenzitivitu.
Diskuze k článku