Jak využít slzovku v kuchyni
Slzovka je další superpotravinou, která si postupně razí cestu do našich domácností. Přesněji řečeno, můžeme si koupit semena této exotické trávy. V podstatě ji lze zařadit mezi obiloviny. I když je její cena zatím ve srovnávní s klasickými obilninami vyšší, při dobrém skladování vydrží relativně dlouho a dodá našemu tělu potřebné vitamíny a minerály. Jak ji tedy na náš jídelníček zařadit?
Co je potřeba
slzovka (Jobovy slzy)
Mouka ze slzovky neobsahuje lepek. Je proto vhodná pro celiaky, vegany nebo strávníky, kteří rádi zkoušejí nové recepty s alternativními ingrediencemi. Odepřít by si ji měly těhotné a kojící ženy. Lidé ji konzumují prakticky odnepaměti, takže jde o prastarou, osvědčenou potravinu. Můžeme ji znát i pod názvem Jobovy slzy.
K největším přednostem slzovky patří schopnost zbavit náš organismus přebytečných tuků a škodlivin. Podporuje trávení, regeneruje játra, působí blahodárně na slezinu a dokáže divy s naší pokožkou. Podle některých odborných studií si slzovka poradí i s nadměrným množstvím hlenu, které se často kvůli špatnému stravování v lidském těle vyskytuje.
Kdo chce zkusit šetrnou, zdravou detoxikaci, slzovka pro něj může být zajímavým řešením. Počítejte však s tím, že se poměrně dlouho vaří. Dobu vaření lze zkrátit tím, že slzovku přes noc necháte namočenou. Výborně poslouží jako příloha, dá se přidat do polévky místo těstovin, lze ji kombinovat půl na půl s rýží. Pokud vám zbyde, vmíchejte ji do dušené nebo vařené zeleniny.
Když slzovku rozmixujete, dá se použít jako základ pro nejrůznější kaše nebo náplně či nádivky. Také z ní lze připravit dietní placky. Její chuť je nevýrazná, někdo ji popisuje jako mírně sladkou. Dobře chutná, pokud ji připravíme i jako slanou variantu.
Varování
Dlouhodobé užívání slzovky může mít nežádoucí vliv na ledviny, proto je dobré nejíst ji pravidelně ani příliš často nebo ve velkém množství.
Diskuze k článku