Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít éterické oleje při úklidu

06. Srpen 2021
Jak využít éterické oleje při úklidu

Jak využít éterické oleje při úklidu | rady a tipy. Komerční úklidové přípravky jsou bohužel plné chemie, která sice vyčistí Váš domov, ale současně znečišťuje životní prostředí. Bohužel navíc škodí i lidskému organismu, pro který jsou některé prostředky toxické a mají celou řadu negativních účinků na naše zdraví. Tyto přípravky se dají snadno nahradit přírodními surovinami, které lze doplnit o skvělé vlastnosti éterických olejů. Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět více, přečtěte si následující článek.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Veškeré nebezpečné čisticí prostředky můžete nahradit několika základními ingrediencemi, které máte téměř určitě doma, a téměř nic nestojí. Pro běžný úklid si vystačíte s roztokem kyseliny citronové. Dalšími skvělými pomocníky jsou pak jedlá soda, ocet, mýdlo a již zmíněné éterické oleje, které dodají Vaší domácnosti nádhernou vůni a čistotu.

Jak využít éterické oleje při úklidu
2

Jaké éterické oleje jsou nejlepší pomocníci při úklidu?

  • Tea tree – Pro boj s nebezpečnými plísněmi nemusíte používat přípravky plné chloru, který dráždí nejen pokožku, ale také sliznice. Místa postižená plísní postříkejte roztokem připraveným smícháním hrnku vody se lžičkou éterického oleje tea tree a nechte jej zaschnout. Tea tree éterický olej také poslouží jako účinná dezinfekce a jeho antibakteriálních a antimikrobiálních schopností můžete využít pro odstranění nepříjemného zápachu z pračky či vypraného prádla. Stačí přidat k praní několik kapek éterického oleje (pár kapek oleje smíchejte s pracím prostředkem).
3
  • Levandule – Éterický olej levandule je vhodný k dezinfekci a provonění domácnosti a eliminaci nepříjemných pachů. Hodí se proto i k provonění prádla, záclon, koberců apod.
4
  • Citron – Esenciální olej citron účinně dezinfikuje, vyčistí špínu a mastnotu v koupelně i kuchyni a navíc krásně voní. Hodí se tedy i pro mytí nádobí. Podobně můžete využít i další citrusové éterické oleje.
5
  • Cedr – Jestliže Vás trápí šatní nebo potravinoví moli, zkuste do skříně či spíže pověsit dřevěnou destičku (k sehnání jsou tvary vyřezané přímo ze dřeva cedru), na kterou je třeba pravidelně 2x měsíčně kapat 2 kapky éterického oleje cedr (přípaně lemongrass, lavandin či pačuli).
6

Mezi další éterické oleje s dezinfekčními účinky patří skořice, hřebíček, rozmarýn, eukalyptus, máta, tymián a mnoho dalších.

Výběrem vhodného éterického oleje můžete podpořit i lepší průběh úklidu a zlepšení Vaší nálady. Některé éterické oleje Vás uklidní, jiné Vám dodají energii a další zase sílu zbavit se nepotřebných věcí.

Tipy

  • Pokud pár kapek éterického oleje smícháme s destilovanou vodou a trochou čistého alkoholu a roztok přelijeme do rozprašovače, vznikne nám ekologický osvěžovač vzduchu.
  • Koště či smetáček je vhodné pravidelně omývat ve zředěném roztoku octa s několika kapkami éterického oleje.

Varování

  • Éterické oleje nepoužívejte v neředěném stavu přímo na pokožku, chraňte oči a chraňte před dětmi.
  • Před použitím se vždy seznamte s účinky éterických olejů na organismus.
  • Vždy se řiďte pokyny na eiketě éterického oleje.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.