Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit věnec na hrob

Jak vyrobit věnec na hrob

Památka zesnulých, lidově dušičky, připadá na den 2. listopadu. První dušičky se slavily ve Francii v klášteře Benediktů v Cluny roku 998. Odtud se svátek rozšířil do dalších zemí. Lidé věřili, že v předvečer dušiček se duše zemřelých na jeden den dostanou z očistce, kde pykají v plamenech za své hříchy. Památka zesnulých je vzpomínkou na všechny zemřelé, jejichž duše je ještě ve fázi očišťování se z pozemských hříchů. Ve svátek je zvykem vzpomenout na své zemřelé blízké, navštívit hřbitovy, očistit hroby, nazdobit je a rozsvítit svíčky. V mém článku naleznete inspiraci na věnce vyrobené z přírodních materiálů.

Co je potřeba

  • přírodniny
  • polystyrenový základ na věnec
  • sláma nebo proutí
  • vázací drát
  • tavná pistole
  • lepidlo v tyčinkách
  • zahradní nůžky
1

Připravíme si základ na věnec. Můžete ho koupit v hobby obchodech nebo si ho udělat sami. Je to snadné a zvládne to každý. Nasbíráme si buď slámu, sítinu, vrbové i březové proutí. Svazek slámy nebo tenkých proutků obtáčíme vázacím drátem a stáčíme do kruhu. Hotový kruh vytvarujte třeba na obráceném velkém květináči.

2

Na procházce v přírodě si nasbíráme potřebný materiál na zdobení. Hodí se jeřabiny, šípky, bukvice, divoký chmel, šišky, ozdobné trávy a na základ třeba mech a větvičky jehličnanů. Máte-li možnost získat větvičky buxusu, neváhejte. Věnec vydrží zelený celou zimu, neopadává a snadno se váže a upravuje. Hezké dekorace jsou také z bílé březové kůry (sbíráme jen z poražených stromů nebo ulámaných větví).

3

Korpus věnce můžete obalit aranžérskou páskou. Já ji používám jen na polystyrenový základ. Z větviček si připravíme malé svazečky, nemusíte je svazovat, průměrně zručný člověk to zvládne i s volnými. Větvičkami obalíme základ a přitáhneme je drátem. Špičky větviček by měly směřovat po směru hodinových ručiček. Větvičky můžete prokládat třeba trsy jeřabin, svazky žlutého vratiče nebo větvičkami se šípky. Konce posledních vázaných svazků zastrčíme pod špičky první řady, aby nebyly vidět.

4

Hotovému obalenému základu věnce upravíme „fazónu“ nůžkami. Buxus je střapatý, případné nedokonalosti se snadno zamaskují. Základ věnce dozdobíme podle svého vkusu, například použitím stuhy z juty, mašlí z lýka nebo koupenou natištěnou stužkou.

5

Jestliže si netroufáte na pletení základu a koupíte věnec z polystyrenu, je rychlé a snadné použít tavnou pistoli. Lepíme například lampionky mochyně, smrkové šišky, různé lišejníky. Moc hezky vypadá věnec z otevřených bukvic, lepených hodně natěsno vedle sebe a přestříkaný bezbarvým lakem nebo bílou barvou ve spreji. Dáváme pozor, aby z hotového věnce neprosvítal bílý základ. Proto se používá aranžérská páska. Je poměrně drahá, takže já mezery vyplňuji lišejníkem, hezky to vypadá a lišejníků je v lese na zemi dost (hlavně po silném větru).

6

Základ z polystyrenu můžete také oblepit kousky borovicové kůry, kterou naleznete na procházce v lese pod borovicemi. Lampionky mochyně opatrně od špičky roztrhněte a máte květ na ozdobení.

Tipy

Věnce ze sušených přírodnin můžete nastříkat bezbarvým lakem, budou lépe odolávat podzimním plískanicím.

Varování

Při práci s tavnou pistolí dejte velký pozor. Lepidlo je horké a spáleniny fakt hodně bolí :D

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit dušičkovou dekoraci
Jak vyrobit dušičkovou dekoraci
Dušičky ─ každoročně začátkem listopadu uctíváme památku zesnulých. Je to čas zapalování svíček a nostalgického vzpomínání na ty, kteří již s námi nej…
Jak si vyrobit gel na praní
Jak si vyrobit gel na praní
Domácí prací gel jistě potěší každého, kdo chce ušetřit nejen peníze, ale i životní prostředí. Tento ekologicky šetrný prací prostředek z mýdla a prac…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.