Jak vyrobit velikonočního zajíčka ze sena? Zvládnete to i s dětmi
Možná jste si také všimli, že jsou v obchodech v posledních letech k odstání různé velikonoční senové postavy. Některé menší, jiné větší a zpravidla jde o zajíčky, kačenky, husy nebo slepičky a kuřátka. Fantazii se meze nekladou, stačí mít představivost nebo si najít obrázek daného zvířátka a podle něho z několika málo kusů slámových dílů postupně stvořit konečné dílo.
Zajíček ze sena vysoký cca 60 - 70 cm
Jestliže chcete, aby vám senový velikonoční zajíček či třeba jarní zajíc dekorovali prostory u vstupních dveří, na balkoně či terase, měli by být vysocí cca 50 – 70 cm. Jen tak budou dobře viditelní a rozpoznatelní i z větší dálky, třeba z chodníku či od branky.
Co budete potřebovat?
- Suché seno
- Nit nebo silon
- Plastová očička koupená nebo vystřižená z tvrdé folie
- Plastové dva přední zuby (spojené vypadající jako obrácené písmeno V) opět vystřižené z pevné fólie
- Silnější jutový provázek na fousy
- Černý knoflík oválného tvaru (nebo podobný) na čumáček
- Mašličky, jednu k uvázání kolem krku, druhou lze upevnit na ucho či nohu
- Další drobnosti, např. umělou větvičku, umělé květiny, z juty umotanou oranžovou mrkev se zelenou jutou nahoře, peříčka, která budou znázorňovat rozčepýřenou srst nad očima zajíčka…
Postup
K výrobě zajíčka ze sena (nebo slámy, ale s tou se hůře pracuje, protože je tvrdší a větší) je potřeba cca větší kbelík kvalitně prosušeného sena, aby uvnitř zajíček nezačal časem hnít. Jakmile jej máme, vytvarujeme z něj jednotlivé díly zajíčka. Dvě menší koule o průměru asi 8 cm budou jeho nožky a třetí bude vzadu coby ocásek. Koule tvoříme tak, že co nejvíc upěchujeme seno ve tvaru koule a postupně je obmotáváme nití či silonem.
Poté uděláme stejným způsobem největší kouli, která má průměr cca 20 cm a bude představovat bříško. Další „patro“ zajíčka je jeho hlava. Tu tvoří koule ze slámy o průměru cca 10 cm, je jen o něco větší, než kožky.
Nakonec si připravíme dvě ouška dlouhá asi 25 cm – 30 cm. Ty uděláme tak, že seno vezmeme podobně, jako kytku a na začátku stonky sena pevně obvážeme. Vytvarujeme do placky a uprostřed placky přidáme další seno, aby bylo možné placku dostatečně uprostřed rozšířit. Na druhém konci pak opět tvar zúžíme, takže bude vypadat jako loďka. Všechny části lze při obvazování poměrně dobře tvarovat a s tvarem se lze částečně „pohrát“ i poté, co jsou koule hotové. Zvláště je koulením v rukou hezky dorovnáte. S oušky je to pracnější. Pak už stačí jen jednotlivé části zajíčka slepit tavnou pistolí.
Jakmile je zajíček nahrubo hotový, čeká nás jeho dozdobení. Nalepíme očka, pod ně doprostřed nalepíme knírek zajíčka, což jsou provázky dlouhé cca 12 cm. Uprostřed knírku těsně pod něj nalepíme zoubky a na vousy doprostřed knoflík, který je zároveň pohledově přepůlíme.
Uvážeme mašličky a jednu nalepíme „na krk“ a druhou např. ke kořenu ouška. Pak do oblasti, kde bývají ruce, zasuneme umělou větvičku, na druhou stranu v oblasti „žeber“ nalepíme mrkev. Kdekoli pak můžeme upevnit květinky, peříčka. Pár peříček nalepíme coby ofinku nad oči, kdy peříčka jakoby zapíchneme ke kořenu ouška a budou směrovat širší stranou k očím.
Tvoření senových postaviček baví velmi děti. Udělejte si čas, připravte prostor, kde vám nebude vadit rozházené seno, a pusťte se do práce. Máte se nač těšit.
Diskuze k článku