Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit domácí deodorant | DIY

Jak vyrobit domácí deodorant | DIY

Jak vyrobit domácí deodorant | DIY. Používání deodorantů či antiperspirantů je v současné době téměř nezbytností. Kupovaným přípravkům plným parabenů a aluminiových solí se však vyhněte. V našem článku se dozvíte, jak tyto škodlivé látky působí na lidské tělo a také, jak si vyrobit čistě přírodní domácí deodorant. Následující řádky Vám představí recept na jednoduchý, účinný a levný domácí deodorant.

Co je potřeba

  • 3 lžíce jedlé sody
  • 3 lžíce kukuřičného škrobu
  • 6 lžic za studena lisovaného kokosového oleje
  • 5 kapek Vámi vybraného éterického oleje (není nutné)
  • kelímek
1

Deodorant je přípravek, který se aplikuje zejména do oblasti podpaží. Působí proti tělesnému zápachu způsobenému bakteriálním rozkladem potu. Antiperspiranty pak navíc pomáhají snižovat produkci potu. Kupované přípravky často obsahují parabeny, což jsou chemické látky, které slouží jako levný konzervant. Parabeny však mohou způsobovat alergické reakce a jejich rozložitelnost je navíc velmi složitá, jsou tedy škodlivé i pro životní prostředí. Další složkou kupovaných antiperspirantů (v deodorantech se naštěstí nevyskytují) jsou aluminiové soli, jež slouží k omezování pocení. Aluminiové soli v podstatě zablokují potní žlázy. O parabenech a hliníkových solích se navíc bohužel mluví v souvislosti se vznikem rakoviny prsu (tato souvislost ještě nebyla vědecky prokázána). Od výrobců kosmetiky se můžete dozvědět, že parabeny ani aluminiové soli v množství, ve kterém jsou obsaženy v jejich výrobcích, tělu neškodí, nicméně určitě je lepší se těmto látkám vyhnout, chemických látek je všude kolem nás až moc velké množství i bez komerční kosmetiky. Citlivou pokožku pak může dráždit i alkohol přítomný v některých produktech.

2

A z čeho vyrobit čistě přírodní domácí deodorant?

Hlavní složkou domácího deodorantu je kokosový olej, který regeneruje, hydratuje a zklidňuje pokožku, mírní podráždění a zarudnutí (což oceníte zejména po holení), působí antimikrobiálně a antimykoticky a má antiseptické účinky.

Další složkou domácího deodorantu je jedlá soda, jež pomáhá udržovat správné pH pokožky a má antibakteriální účinky.

Kukuřičný škrob pak dokáže absorbovat velké množství potu a zabránit tak vzniku nepříjemného pachu.

Éterický olej dodá deodorantu nejen krásnou vůni, některé z nich mají také vlastnosti, které zvýší účinnost domácího deodorantu. Éterický olej šalvěj muškátová zmírňuje pocení a osvěžuje pokožku. Éterický olej cypřiš omezuje nadměrné pocení, éterický olej citron má antiseptické a deodorační účinky. Vyzkoušejte také éterický olej tea tree, jenž má antimikrobiální, antimykotické a antivirové vlastnosti a také hojí a dezinfikuje drobné ranky.

3

A jaký je postup při výrobě domácího deodorantu?

Smíchejte jedlou sodu s kukuřičným škrobem. Kokosový olej mírně zahřejte ve vodní lázni. Jakmile se rozpustí, pomalu přisypávejte směs sody a škrobu.

4

Pořádně vše rozmíchejte a poté přidejte Vámi vybraný éterický olej. Deodorant přelijte do vysterilizovaného kelímku a nechte jej ztuhnout. V teplých měsících deodorant skladujte v lednici, jelikož kokosový olej se začne rozpouštět při teplotě okolo 25 °C. Deodorant do podpaží aplikujte pomazáním. Deodorant po aplikaci nechte pořádně vstřebat do pokožky, než se obléknete.

Tipy

Domácí deodorant můžete aplikovat i na chodidla, abyste předešli jejich zápachu.

Varování

  • Éterický olej citron může způsobovat fototoxicitu, po jeho použití se 12 hodin nevystavujte slunečnímu záření.
  • Éterický olej šalvěj muškátová nepoužívejte v těhotenství.
  • Éterické oleje mohou vzácně vyvolat alergickou reakci, proto je doporučováno udělat před jejich použitím kontrolní test a vyzkoušet je nejprve na jemné kůži na zápěstí.
  • Ověřte si, že netrpíte alergií na žádnou ze složek, které jsou obsažené v podomácku připraveném deodorantu.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít kakaové máslo | rady a tipy
Jak využít kakaové máslo | rady a tipy
Jak využít kakaové máslo | rady a tipy. Kakaové máslo se samozřejmě používá především k výrobě poctivé a kvalitní čokolády. Uplatnění však nalezn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.