Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit bambuli a střapec

19. Říjen 2019
Jak vyrobit bambuli a střapec

Ručně vyrobenou bambulí nebo střapcem můžeme ozvláštnit i docela obyčejnou čepici koupenou za pár korun. Výroba bambulí či střapců je i práce vhodná pro děti: cvičí zručnost, naučí se zpestřit své vlastní oblečení nebo připravit dárky pro kamarády, pochopí i druhotné využití materiálů. Jak doma vyrobit bambuli nebo střapec? Přinášíme návod určený pro úplné začátečníky.

Co je potřeba

Vlna nebo jiná pletací příze
Tuhý papír nebo lepenka
Ostré nůžky
Silná jehla na vlnu

1

Pro výrobu bambulí nebo střapců budeme potřebovat zbytky pletacích vln nebo přízí. Vhodný materiál můžeme získat třeba i vypáráním odložených pletených nebo háčkovaných svršků. Páraná vlna je trochu „kudrnatá“, a tak i hotový výrobek bude střapatější než z nové vlny.

2

Bambule. Z tvrdého papíru, lepenky nebo například i nepotřebných umělohmotných desek vystřihneme dva stejně velké kroužky, které mají i ve stejné velikosti vystřižené středy. Velikost kroužků volíme podle potřeby velikosti hotové bambule – bude mít stejný průměr.

3

Vlnu nebo pletací přízi si připravíme do asi metr dlouhého „snopku“ několika vláken, kterým pak budeme oba na sebe přiložené papírové kroužky omotávat. Více vláken při omotávání nám usnadní a urychlí práci. Začneme omotávat, konce přízí musí směřovat k vnějšímu okraji kroužků.

4

Bambule může být i více barevná. Když další barvou omotáme celý obvod šablony, projeví se to efektem barevného proužku. Jestliže budeme barevnou přízi namotávat jen ve výsečích šablony, budou na hotové bambuli různobarevné „flíčky“. Barevnost volíme podle následného použití (barvy čepice a podobně).

5

Šablonu bambule (papírové kroužky) omotáváme pokud se nám daří volným středem protahovat vlnky. Ideální je, když je střed úplně zaplněný vlákny. Zručnější si mohou pomáhat třeba silnějším háčkem na ruční práce. Šikovným dětem zpočátku postačí prstíky. Vlákna při namotáváme stále rovnáme, aby se nám necuchala.

6

Ostrými nůžkami začneme rozstříhávat vnější „hřbet“ vlnou omotané šablony. Snažíme se, aby střih procházel místem ohybu příze. Opatrně rozstřihujeme, až se pod vlnou objeví šablona. Pak nůžky vodíme mezi oběma kroužky. Vlnu rozstříháme po celém obvodu šablony.

7

Připravíme si asi metr dlouhou dvojitou vlnu. Jestliže na bambuli používáme už trochu vetchou přízi, připravíme si asi metr dlouhou dvojitou silnou nit, nejlépe sedlářskou. Vlnu nebo nit vložíme mezi oba kroužky, čímž omotáme rozstřižená vlákna uprostřed, a pevně svážeme. Svázání raději dvakrát opakujeme. Pevně zauzlujeme, ale vlákno necháme dlouhé – neodstřihneme je.

8

Pak kroužky opatrně sundáme. Jestliže chceme šablonu ještě dál používat, dbáme, abychom ji neroztrhli. Jestliže byla šablona „jednorázová“, můžeme ji rozstřihnout. Máme hotovou surovou“ bambuli. Na závěr ji ostrými nůžkami sestříháme, aby byla vlákna stejně dlouhá. Dlouhé konečky ponecháme, poslouží nám k přišití bambule.

9

Při výrobě střapců vlnu namotáváme na pravoúhle sestřiženou šablonu, abychom vytvořili přadénko stejně dlouhých vláken. Síla přadénka se řídí tím, jak bohatý chceme mít střapec. Začátek o konec příze musí být na stejné straně šablony. Podívejte se pozorně na přiloženou fotografii tohoto kroku návodu.

10

Pod ohybem přadénka, kde nejsou konce, podvlékneme dvojitou přízi a zazuzlujeme. Konce vláken neodstřihneme. Přadénko sundáme ze šablony. Podívejte se pozorně na přiloženou fotografii tohoto kroku návodu.

11

V části pod svázaným a tím do kulata vytvarovaným vrškem střapec ještě jednou omotáme vlnou a zavážeme. Vznikla malá horní bambulka. Podívejte se pozorně na přiloženou fotografii, která jistě napoví mnohem více.

12

Spodní stranu střapce rozstřihneme ostrými nůžkami a sestříháme tak, aby byla všechna vlákna stejně dlouhá. Základní střapec máme hotový.

13

Dětem pro potěšení můžeme ze základního střapce vytvořit veselé panáčky. Oddělíme dva pramínky pro budoucí ruce, svážeme další bambulku coby tělíčko. Pak sestříháme sukničku nebo zbylá vlákna rozdělíme na polovinu a svážeme do nožek v nohavicích.

Tipy

Bambule, střapce nebo panáčky zpevníme prošitím jehlou, ve které máme navlečenu základní přízi.
Kreativní osoby mohou panáčkům přidat například šerpy z barevných přízí.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak oživit staré tričko
Jak oživit staré tričko
Určitě máte doma staré tričko či tílko, které se Vám stále líbí, a neradi byste jej vyhazovali, ale už jsou na něm patrné různé flíčky nebo jiné nedok…
Jak pečovat o přírodní vlnu
Jak pečovat o přírodní vlnu
Jak pečovat o přírodní vlnu | rady a tipy. Přírodní materiály opět hrají prim. Lidé se rádi vracejí k vlně a pořizují si nejen vlněné kabáty, ale také…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.