Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vypěstovat řeřichu

Jak vypěstovat řeřichu

Řeřicha je nenáročná na pěstování. Zvládne ji vypěstovat úplně každý a je hezkou ozdobou kuchyňského okna. Semínka prodávají v každém zahradnickém centru pod názvem řeřicha setá nebo řeřicha dánská. Nať obsahuje velké množství vitaminu C, což se hodí zejména v zimě a předjaří. Řeřicha posiluje imunitu, léčí infekce a prospívá trávení.

Co je potřeba

  • semínka řeřichy
  • miska
  • vata, buničina nebo papírová utěrka
1

Pro pěstování řeřichy nepotřebujeme zeminu. Stačí vata, buničina nebo papírové kuchyňské utěrky a nízká miska. Misku nahradí třeba polystyrenový tácek od masa, který důkladně umyjeme. Misku vyložíme vatou a vatu navlhčíme vodou. Voda nesmí v misce stát, všechnu musí pojmout vata. Na vlhkou vatu hustě nasypeme semínka řeřichy a dáme za okno. Do týdne sklízíme zelené rostlinky odstřižením nůžkami těsně nad vatou.

2

Kdo by chtěl řeřichu a jiné klíčky pěstovat častěji, vyplatí se mu nádobka na klíčení. Je to soustava několika plat s žebrovaným dnem, odtokovým otvorem a podložní miskou na přebytečnou vodu. Plata se složí na sebe. V žebrech se udrží voda potřebná na bobtnání semen a následný růst rostlinek. Celé je to uzavřeno víkem, takže se udržuje potřebná vlhkost prostředí, simuluje to skleníkové nebo pařeništní podmínky. Nádobka se prodává v hobbymarketech. Ke klíčení můžeme použít i jiná semena, výbornou zkušenost mám s naklíčenou čočkou, klíčí rychle a je velmi chutná. Před klíčením čočku přes noc máčíme ve studené vodě.

3

Pokud necháme řeřichu dorůst do výšky asi 10 cm a odstřihneme ke konzumaci jen vršky rostlinek, budeme mít sklizeň ještě jednou, řeřicha doroste. Pro úspěšné pěstování nesmíte nechat semínka ani jeden den na suchu. Pak už, bohužel, nevyklíčí a můžeme začít znovu s novým osivem. Pokud bydlíte v paneláku a máte v bytě suchý vzduch, přetáhněte výsevní misku mikrotenovým sáčkem. Klíčící rostlinky potřebují světlo, pěstujeme je tedy na okenním parapetu.

4

Řeřicha má pikantně štiplavé lístky křenové chuti. Někomu připomínají chutí ředkev. Hodí se k posypání chlebů s máslem, do pomazánek, salátů. Nevhodná je tepelná úprava, připravili bychom se o cenné vitaminy, pro které řeřichu pěstujeme. Dobrou volbou je přidat lístky řeřichy do salátu spolu s cherry rajčaty. Tyto dvě chutě se skvěle doplňují.

5

Řeřicha podporuje trávení a stimuluje činnost žlučníku a jater, proto ji přidáváme do tučnějších a těžších jídel, pomůže s jejich trávením. Díky vysokému obsahu draslíku se řeřicha používá také při detoxikaci organismu, působí močopudně, čistí tak ledviny a močové cesty. Bylinka se používá i při léčbě nemocí dýchacích cest a kašli. Semínka jsou dostupná po celý rok a mají výbornou klíčivost. Nic vám tedy nebrání řeřichu vyzkoušet.

Tipy

Řeřicha chutná v sýrových pomazánkách, vaječných pokrmech, zeleninových salátech. Rostlinkou se dají posypat i brambory nebo bramborová kaše. Při přidávání do polévek buďte opatrní, velké množství způsobí hořkost polévky.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat a využít řeřichu setou
Jak pěstovat a využít řeřichu setou
Řeřicha setá (někdy je také nazývána řeřichou zahradní) patří mezi velmi oblíbené bylinky, které si snadno vypěstujete doma kdykoliv během roku. Řeřic…
Jak využít rostlinné proteiny
Jak využít rostlinné proteiny
Jak využít rostlinné proteiny | rady a tipy. Pod pojmem práškový protein si možná představíte cosi nezdravého používaného v posilovnách. Ros…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.