Jak vybrat videokameru | rady
Jak vybrat videokameru | rady. Při výběru digitální videokamery zohledňujeme cenu přístroje a užitné funkce, které jsou pro nás klíčové. Pro příležitostné zachycení zajímavých okamžiků z dovolené nebo jubileí netřeba profesionální vybavení. Naopak pokud podceníte výběr a sáhnete po té nejlevnější videokameře v supermarketu, může vás čekat hořké zklamání. Tento návod na výběr videokamery o pěti krocích si klade za cíl vám při nákupu ve stručnosti napovědět.
Určete si rozpočet pro nákup videokamery
Cenové rozpětí nové videokamery je pro většinu spotřebitelů nejdůležitějším kritériem při výběru přístroje. Dnešní modely videokamer umožňující záznam s vysokým rozlišením obrazu jsou menší, lehčí a dostupnější než kdy jindy. I přes malou velikost lze takovou videokamerou zachytit živé barvy, ostřejší video a plynulejší pohyb než kdy předtím. A nutno dodat, že za rozumnou cenu. Zohledněte také příslušenství k videokameře, jako je např. brašna na videokameru, paměťové karty, čistící sada nebo i stativ. Pokud si ujasníte, jakou částku jste ochotni za videokameru vydat, usnadníte si srovnání videokamer na trhu.
Seznamte s pojmy a zkratkami, jako jsou Full HDD, snímač CMOS apod.
Tyto zkratky dokážou nákup videokamery pěkně znepříjemnit. Bez alespoň základní znalosti nejužívanějších pojmů se při nákupu nové videokamery ale neobejdete. Nebudete-li vědět, jaký je rozdíl mezi digitálním zoomem a optickým přibližováním, výměnnou pamětí SD/SDHC/SDXC, světelností objektivu apod., vyhledejte si vysvětlení na internetu nebo si nechte pojmy vysvětlit od zkušeného prodejce. Také recenze na videokamery mohou podstatně přispět k vašemu rozhodování.
Ujasněte si, pro jaký účel videokameru kupujete
Jestliže videokameru kupujete, abyste si pořídili videozáznam z rodinné oslavy, svatby nebo dovolené u moře, nemusí být nároky na videokameru vysoké. Nejdůležitější pro vás je, abyste dokázali zachytit klíčové okamžiky v odpovídající kvalitě. Pořiďte si jen takovou videokameru, jejíž funkce plně využijete.
Zamyslete se, jakým způsobem budete chtít natočené záznamy ukládat
Nejčastěji kamery dělíme podle toho, kam ukládají výsledné video. Podle tohoto hlediska rozdělujeme videokamery na mini DV kamery, DVD kamery, HDD kamery, kamery na paměťové karty a kamery s kombinovaným záznamem. HDD kamery mají v sobě zabudovaný pevný disk (harddisk, HDD, stejně jako u počítače), na který se videozáznam ukládá. Levnější kamery nabízí 7 až 9 hodin, dražší až 30 hodin Full HD záznamu. Počítejte ale s tím, že videokamera bude rozměrnější. Kamery na paměťové karty ukládají záznamy na vyměnitelné karty s různou kapacitou, které vložíte do zdířky kamery. Kamery na paměťové karty jsou skladnější a odolnější proti nárazům. Mini DV kamery ukládají video na DV kazety, jsou ideální pro ty, kteří si chtějí záznam sami upravovat. DVD videokamery ukládají na malý DVD disk, úprava záznamu není možná. A konečně videokamery s kombinovaným záznamem ukládají video na dvě různá média, což oceníte, třeba pokud jste vyčerpali kapacitu paměťové karty a nemáte po ruce prázdnou.
Které značce videokamery dát přednost?
Stejně jako u digitálních fotoaparátů výrobci uvádějí na trh vlastní technologie a modely videokamer. Obecně lze říci, že videokamera Sony, videokamera Canon, videokamera JVC nebo značek Panasonic či Samsung patří k těm, které na trhu s elektronikou mají dlouholeté zkušenosti a kterým spotřebitelé nejvíce důvěřují. To ale neznamená, že by videokamery méně známých značek měly horší vlastnosti. Outdoorové videokamery do náročného terénu, pro cyklistiku nebo potápění, 3D videokamery nebo jiné speciální kamery mohou uvádět na český trh jiní výrobci.
Diskuze k článku