Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat vánoční stromek šetrný k přírodě

02. Leden 2024
Jak vybrat vánoční stromek šetrný k přírodě

Jak vybrat vánoční stromek šetrný k přírodě | rady a tipy. Bez vánočního stromku si lze Vánoce jen stěží představit. Stromeček je bezesporu jedním z nejznámějších symbolů Vánoc a jeho zdobení patří k rodinným tradicím. Ani s výběrem stromku to však není úplně jednoduché. Nabízí se hned několik možností od živého v květináči, přes uříznutý z lesa až po plastový. Každý má své výhody, tak kterému dát přednost? Zkuste se letos rozhodnout tak, aby vaše volba byla co nejšetrnější k naší přírodě.

1

Plastový stromek má sice dokonalý tvar a nepadá z něj jehličí, ale domov nám neprovoní lesem. Plastový stromeček má i tu výhodu, že není záležitostí na jedny Vánoce, ale může vydržet až deset let. Odpadá nám tedy nákup stromku v předvánočním shonu. Z hlediska ochrany přírody je to však varianta nejméně ekologická. Jehličí plastových stromků se vyrábí z PVC, jehož produkce je energeticky náročná a vzniká při ní mnoho škodlivin. Navíc je PVC jen velmi obtížně recyklovatelné.  Většinou se takové stromky vyrábí v Asii a k nám se musí dopravit na velké vzdálenosti. Plastový stromek má tedy také negativní vliv na množství skleníkových plynů.

2

Další možností je koupě řezaného stromku, který vyrostl v lese nebo na plantáži. Ročně se takových stromků prodá v České republice asi jeden milion. Většina krásně symetrických a bohatě větvených stromečků převážně prodávaných jako jedle kanadská nebo kavkazská pochází právě z plantáží. Tyto „jedličky“ jsou k nám dováženy z různých evropských zemí. Největším dovozcem je v současnosti Dánsko. Takový stromeček je jistě k přírodě šetrnější nežli ten plastový, ale když upřednostníme stromek vypěstovaný u nás, je to rozhodně lepší volba.

3

Rozhodneme-li se pro řezaný stromek, tak vybereme nejlépe takový, který pochází z českých lesů a navíc má označení FSC (certifikát lesů, které jsou obhospodařované přírodě blízkým šetrným způsobem). Pokud nesežene stromeček s certifikátem FSC, zkusíme zapátrat po stromcích z probírek. Probírka je výchovný zásah zvyšující stabilitu lesů. Tyto stromky by tedy byly tak jako tak uříznuty. Často bývají k mání na hájenkách a u vlastníků lesů. Nemají sice tak dokonalý tvar jako stromečky z plantáží, mnohdy ale o to více voní.

4

Při variantě řezaného stromku se jich bohužel po Vánocích stává obrovské množství pouhým odpadem. Stále více rozšířenou možností je pořízení živého stromku přesazeného do kontejneru. Naprostá většina vzrostlých stromků prodávaných v květináči sice není kvůli výrazně zkráceným kořenům určená ani vhodná pro výsadbu, ale při správné péči nám vydrží i několikero Vánoc. V Praze a okolí je dokonce možné si vánoční stromek ve větším kontejneru za poplatek zapůjčit. Pokud stromky přežijí a plánujeme je vysadit, tak vzhledem k tomu, že se jedná většinou o naše nepůvodní druhy, sázíme je do zahrad a nikoliv do lesů.

5

Existuje ještě jedna možnost a tou je koupě sazenic v květináči. V takovém případě vánoční stromečky mohou na jaře vytvořit základ nového lesa. Prodej sazenic jedlí bělokorých, naší původní dřeviny, která bohužel postupně z lesů téměř vymizela, probíhá každoročně v Brně. Pokud máte do Brna daleko, zkuste se poptat ve svém okolí nebo zajít přímo do lesní školky. Sazenice je sice v prvních letech menší, než lidé zpravidla od vánočního stromku očekávají, ale při správné péči a přesazování nám vydrží mnoho let. Radost může udělat i tím, že se po Vánocích hezky ujme ať už na zahradě nebo v lese. Zasazením stromu se příroda kolem nás o kousek rozroste.

Autor: Mef
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.