Jak vybrat ryby a mořské plody
Ryby a mořské plody | stručný přehled. V tomto článku naleznete stručný popis několika druhů mořských ryb a mořských plodů prodávaných na našem trhu. Zařadili jsme i několik rad, čím se řídit při nákupu, abychom poznali čerstvé zboží a na rybě si pochutnali.
Co je potřeba
pozorně se dívat
Losos
Losos se prodává z volného odlovu na moři, nebo uměle chovaný v mořských sádkách. Podle druhu má maso od světle růžového zbarvení po téměř červenou barvu (čím tučnější, tím tmavší barva masa). Maso obsahuje hodně tuku, na řezu musejí být tenké bílé proužky tuku. Maso musí mít rovnoměrné zbarvení. Losos se hodí zejména na smažení a grilování. Nemá typickou rybí vůni a má málo kostí, proto chutná i těm, co ryby odmítají.
Treska
Treska se řadí mezi nejchutnější a nejprodávanější mořské ryby. Má jemnou, pevnou, plátkující se svalovinu. Její úprava musí být rychlá, aby se velmi křehké maso nerozpadlo. Treska má mimořádně vysoký obsah vitaminu B12, který se v ostatních potravinách vyskytuje jen ve stopovém množství. Treska je výborná ve všech kuchyňských úpravách. Hodí se ke smažení, zapékání, restování. Její maso je lehce stravitelné. Z tresčího masa se vyrábějí i surimi tyčinky (krabí tyčinky).
Kaviár
Pravý kaviár je pouze ze tří druhů jesetera. Z vyzy velké se získává kaviár Beluga, údajně nejlahodnější. Kaviár z jesetera ruského – Osetra má ořechovou chuť, kaviár Sevruga má kořeněné aroma. Nepravý kaviár se vyrábí z jiker získaných téměř ze všech druhů ryb a soli. Barví se načerno nebo načerveno. Kaviár podávejte vychlazený s bílým pečivem a máslem, kysanou smetanou, rozsekaným vejcem a šalotkou.
Halibut
Ryba z čeledi platýzovitých, která se k nám dováží především z Norska. Má jemné, velmi tučné maso. Lze je zakoupit i uzeného. Patří k dražším rybám. Z ryby před konzumací odstraňte ploutevní lem a nahnědlou tkáň. Ta obsahuje velké množství tuku, který má nepříjemnou příchuť.
Humr
Prodává se zmrazený předvařený, ale seženete i živého. Humr se jí tak, že odkroutíte klepeta, rozříznete jej od hlavy k ocasu a vyndáte vnitřnosti. U klepet ulomíte menší prst, naříznete nožem a vyjmete maso. Humr se většinou podává vařený ve vodě s bílým vínem a kořenovou zeleninou.
Krevety
Krevety se zpracovávají ještě na moři, kde se zmrazí a to buď celé, bez hlaviček, nebo už vyloupané. Maso těchto korýšů je velmi lahodné a jemné. Vařené v osolené vodě jsou vynikající do salátů. Restované na olivovém oleji spolu s česnekem a chilli jsou také výborné a jednoduché na přípravu.
Mořský ďas
Dravá ryba má strašidelnou hlavu. Své tělo používá jako návnadu, zahrabaná do písku si loví potravu. V prodeji je většinou jen ocasní část. Mořský ďas má vynikající bílé a pevné maso. Hodí se ke grilování, smažení i pečení.
Pražma
Ryby z čeledi pražmovitých mají oválné, vysoké a ploché tělo. Maso těchto ryb má bílou barvu, je pevné a lahodné. Hodí se ke všem kuchyňským úpravám. Menší ryby se grilují vcelku s kůží, ze které se oškrábou šupiny a nožem se udělají zářezy, aby se maso rychle upeklo. Větší ryby se porcují.
Tuňák
Tuňák je dravá ryba. Vzhledem k jeho velké oblibě se jeho počty drasticky snížily a z etických důvodů by se měla omezit jeho spotřeba. Všechny druhy tuňáků patří mezi ohrožené. Tuňák má pevné, světle až tmavě červené maso. Je výborný ve všech úpravách.
Sépie
Chobotnice a olihně mají 10 chapadel, sépie pouze osm. Jejich inkoustové barvivo se používá k barvení těstovin, do omáček a rizot. Menší hlavonožci se připravují celí, větší se předem naklepávají. Vak olihní se řeže na kolečka, obaluje se a smaží (calamari).
Tipy
1. Čerstvou rybu poznáte tak, že její oči jsou lesklé, žábry červené a je pokryta čirým slizem. Oschlá ryba byla dlouho na vzduchu, hnědé nebo zašedlé žábry signalizují starou rybu.
2. Čerstvé celé ryby s kůží by měly být uloženy v ledové tříšti. Ledem by měly být i pokryté. Porcované ryby nebo filety musejí být před ledem chráněny folií, aby do masa nenatahovaly vodu.
3. Ryby po nákupu převážejte v termoboxu s chladícími náplněmi, nebo alespoň v termotašce.
Diskuze k článku