Jak vybrat rozkládací sedací soupravu
Chcete, aby byla vaše rozkládací sedací souprava pohodlná, praktická a designová, ale nevyznáte se ve všech dostupných možnostech? Pak jste tady správně. Provedeme vás jednotlivými kroky výběru vaší vysněné sedačky a ukážeme všechny dostupné varianty s jejich výhodami i nevýhodami. Celý proces má čtyři kroky.
Vyberte tvar sedací soupravy
Úplně prvním kritériem výběru je tvar rozkládací sedačky ve složeném stavu a s tím spojená kapacita pro sedící osoby. Jiné požadavky budete mít pro garsonku a jiné pro velký obývák, kde chcete sem tam na noc ubytovat někoho z rodiny. Roli tedy hrají dispozice bytu, počet členů domácnosti a očekávané funkce. Tvar sedačky může být trojí:
- Rovná – nezabere moc místa, hodí se proto do menších prostor. Usadíte na ni dva až tři lidi.
- Rohová (tvar L) – dnes nejoblíbenější typ sedací soupravy. Umístit ji můžete do rohu místnosti, ale také využít jako oddělující prvek, pokud máte obývací pokoj spojený s kuchyní nebo jídelnou. Usadíte na ni čtyři až pět lidí.
- Tvar U – hodí se do větších prostor pro početnější rodinu nebo při častých větších návštěvách. Usadíte na ni pět a více lidí.
Zvolte konstrukci rozkládacího mechanismu
Když už víte, jaký tvar sedačky je pro vás nejvhodnější, je potřeba položit si několik zásadních otázek, které vám pomohou vybrat konstrukci rozkládacího mechanismu. Těmito otázkami jsou:
- Bude sedačka sloužit pro každodenní, nebo jen občasné přespávání?
- Kolik osob bude na sedačce nocovat?
- Budou pro rozložení vždy k dispozici dva lidé?
Právě tyto charakteristiky dělají mezi jednotlivými konstrukcemi rozkládacích mechanismů zásadní rozdíl. Možností je celkem pět a všechny si postupně projdeme.
Vysouvací systém s celistvou matrací
Pro každodenní přespávání: ano
Kapacita pro spaní: 2 osoby
Náročnost rozložení: nízká
Tato konstrukce je bezkonkurenčně nejvhodnější pro každodenní spaní. Sedačka uvnitř ukrývá plnohodnotnou celistvou matraci, která se postará o váš pohodlný a hlavně zdravý spánek. Rozložíte ji navíc jediným pohybem vpřed, a tak to zvládnete klidně sami.
Matrace obvykle leží na odpruženém drátěném roštu, který zajišťuje ještě větší pohodlí a vydrží i velké zatížení. Další výhodou je přirozená výška postele (40–45 cm od země), díky které se z ní snadno vstává. Sedačky s tímto rozkladem bývají nejdražší, ale také nejkvalitnější.
Výsuvná část s rozkladem
Pro každodenní přespávání: ano, ale ne vždy
Kapacita pro spaní: 2 osoby
Náročnost rozložení: nízká
Tento typ rozkládací sedačky je vůbec nejčastější. Rozložíte ji jednoduše pomocí vysouvacího šuplíku, který tahem vyzvednete do výše sedáku. Tento výsuvný díl pak ukrývá část lehací plochy s matrací.
Sedačka nabízí velkorysou plochu, spát ale budete i na sedací části, která nemusí mít rovný a celistvý povrch. U levnějších sedaček se také může stát, že výsuvná část nebude zcela ve stejné rovině jako část sedací. To můžete vyřešit krycí matrací, v takovém případě ale musíte počítat s jejím uskladněním. Nejlepším řešením pak bude rozkládací sedačka s úložným prostorem.
Sedačka se sklopnými zády
Pro každodenní přespávání: ne
Kapacita pro spaní: 2 osoby
Náročnost rozložení: vysoká
Tento typ sedačky rozkládáme tak, že ji posuneme dále od stěny a opěrák sklopíme do vodorovné polohy. Právě kvůli nutnosti posunout celou sedačku vpřed, jsou k jejímu rozložení potřeba dva lidé. Každodenní přespávání je tak velmi nepraktické.
Stejně jako u předchozího typu sedačky navíc nemusí spací plocha tvořit ideální rovinu. Jednotlivé části mohou být v nepatrně jiné výšce, což při spaní určitě pocítíte. Na občasné přespání návštěvníků je ale sedačka dostačující.
Click Clack systém
Pro každodenní přespávání: ne
Kapacita pro spaní: 1–2 osoby
Náročnost rozložení: nízká
Sedačka s click clack systémem je na rozložení pravděpodobně nejjednodušší, nevyžaduje totiž ani fyzickou sílu. V lůžko ji proměníte dvěma pohyby – sedačku sklopíte na záda, což ji automaticky posune na úroveň sedací části, a pak sklopíte sedák do vodorovné polohy.
Jedná se spíše o starší typ rozkládacího systému, který už se tak často nevyrábí. Sedačka nabízí jen malý prostor na spaní – často jen pro jednoho člověka, a není příliš komfortní. Zcela určitě není vhodná na každodenní spaní, pro jednoho návštěvníka na pár nocí ale bude stačit. Konstrukce sedačky bývá dostatečně bytelná i pro větší zatížení. Nespornou výhodou je také nižší cena.
Belgický typ rozkládání
Pro každodenní přespávání: ne
Kapacita pro spaní: 2 osoby
Náročnost rozložení: nízká
Belgický typ rozkládací sedačky je už spíše retro. Pod sedací částí má uložené kovové lehátko s tenčí matrací, které jednoduše vytáhnete a rozložíte. Tato sedačka je vhodná opravdu jen pro příležitostné přespání. Matrace je tenká a rychle by se proležela. Kovová konstrukce také není bytelná, a tak neunese vysokou zátěž. Tento typ sedačky bývá levnější.
Myslete i na údržbu
Ve výběru rozkládací sedačky hraje důležitou roli také údržba. Pokud na ní budete spát každý den, zvolte raději sedací soupravu s odnímatelným potahem, který můžete jednoduše vyprat v pračce, případně nechat vyčistit v čistírně. Skvělou volbou posledních let je také potah Aquaclean se speciální úpravou proti znečištění. Stačí ho jednou za čas vyčistit obyčejnou vodou.
Před špínou sedačku ochrání také pravidelná impregnace. Její nanočástice obalí jednotlivá vlákna a zabrání tomu, aby se špína do materiálu vsákla. Naopak nepříliš vhodným materiálem pro spaní je kůže, která má nízkou prodyšnost, a tak zejména v létě není moc příjemná.
Jednou za čas je vhodné sedačku důkladně vyčistit od veškerého prachu a roztočů profesionálním tepovačem.
Design je u rozkládací sedačky na posledním místě
Rozhodně to neznamená, že na designu nezáleží, u rozkládací sedačky je ale nejdůležitější její funkčnost. Dnešní nabídka je naštěstí tak široká, že i při zúžení kritérií podle tvaru sedačky, konstrukce rozkládacího mechanismu a povrchového materiálu budete mít stále z čeho vybírat.
U designu vemte v potaz barevnost celého pokoje. Sedačka může být dominantní, což je trendem poslední doby, nebo spíše doplňovat prostor, pokud už má pokoj jinou dominantu jako například velký krb nebo cihlovou stěnu.
Autor: Veronika Maleňáková
Návod obsahuje komerční sdělení.
Diskuze k článku