Jak vybrat klimatizaci do domu nebo do bytu?
Máte už dost letních veder? Zejména v některých bytech, které jsou situovány na jižní straně, případně v podkroví, může být řada letních dní opravdu velice nepříjemných. Pokud je nám v interiéru opravdu horko, snadněji nás přemůže únava, mnohem hůř se soustředíme a celkově se rozhodně nejedná o nic, co chce člověk prožívat pravidelně. Vzhledem k tomu, že léta jsou stále teplejší a deště ubývá, musíme se s vedry potýkat stále častěji. Řešením je zařízení, které ještě donedávna u nás bylo běžné hlavně v komerčních objektech, stále častěji si jej však pořizují i domácnosti. Hovoříme samozřejmě o klimatizaci.
Před výběrem klimatizace
Ještě než začnete uvažovat nad pořízením klimatizace do domu nebo bytu, je potřeba se samozřejmě zamyslet nad tím, kdo s vámi v domácnosti žije. Ne každý totiž musí klimatizaci dobře snášet. V takovém případě potom připadají v úvahu i různé alternativní přístroje, jako jsou třeba zvlhčovače, nebo klasické ventilátory. Tady však samozřejmě není účinnost ochlazení vzduchu taková. Pro většinu lidí však klimatizace není zásadní problém, protože dnes obsahují třeba:
- Kvalitní filtry
- Ionizátor
Díky kvalitním filtrům se tak nemusejí obávat ani alergici. Klimatizace zároveň dokonce dokáže zlepšit vzduch v místnosti, a to prostřednictvím ionizace, kterou mohou některé modely disponovat.
Typy klimatizací
Jestliže jste se tedy rozhodli, že si klimatizaci pořídíte, protože vedra jsou už opravdu nesnesitelná, můžeme se podívat na to, jaké vlastně máte na trhu možností. Existuje totiž několik druhů klimatizací, přičemž v zásadě se můžeme rozhodovat mezi variantami:
- Split a multi-split
- Mobilní klimatizace
Každý z těchto typů má své výhody a nevýhody, přičemž vždy záleží na tom, pro jaký konkrétní účel si klimatizaci pořizujete. Na následujících řádcích se proto seznámíme s jednotlivými typy a řekneme si o nich více.
Pevná klimatizace typu split
Co vlastně znamená split nebo multi-split? Někdy se můžete také setkat s počeštěným termínem splitová klimatizace či dělená klimatizace. V zásadě se jedná o klimatizaci, která se sestává ze dvou oddělených jednotek, vnitřní a venkovní. Tyto jednotky jsou propojeny komunikačním kabelem a chladírenským potrubím pro chladící kapalinu a plyn, zároveň také hadicí na odvod kondenzátu vně budovy. Multi-split je v principu to stejné, akorát se jedná o variantu, kdy jedna venkovní jednotka může obsloužit hned několik vnitřních jednotek.
Tyto klimatizace jsou z hlediska provozu energeticky nejúspornější, a to díky dnes běžně obsaženému invertoru. V zásadě se jedná o tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch, přičemž na takovou klimatizaci můžete získat i snížený tarif na elektřinu na 22 hodin denně. Standardně umí tyto klimatizace také vytápět. Dražší modelové řady mohou zajistit také i opravdu tichý chod na hranici slyšitelnosti. Na druhou stranu, jak je asi zřejmé, tento typ klimatizace se instaluje napevno. Pokud nebydlíte ve vlastním, může to být poměrně problém s ohledem na nutnost zásahu do stavby. Také cena těchto klimatizací je relativně vyšší a je dnes nutné si je navíc nechat odborně nainstalovat, jak nařizuje legislativa.
Mobilní klimatizace aneb koupíte, přivezete a chladíte
Úplně jiná situace potom je u mobilních klimatizací. Zde se jedná v podstatě o domácí spotřebič, který si koupíte jako jednu jedinou jednotku. Zkrátka u mobilní klimatizace stačí, když ji koupíte a doma zapojíte do zásuvky. Samozřejmě musíte také někam odvádět teplý vzduch a kondenzát, což se řeší nejčastěji hadicí ven z okna, v případě kondenzátu potom výparníkem nebo nutností vylévat nádobku.
Tyto klimatizace jsou v podstatě z hlediska výhod a nevýhod opakem splitu. Jejich pořizovací cena je nižší, není potřeba je odborně instalovat, vše je zkrátka ihned připraveno k provozu. To jsou její hlavní výhody. Nevýhody jsou v podobě vyšší energetické náročnosti, typicky vyšší hlučnosti a také účinnost není zkrátka taková, jako v případě splitu. Mobilní klimatizace je však velmi dobrým řešením všude tam, kde zkrátka nemůžete nebo nechcete zasahovat do objektu. Zároveň si můžete takovou klimatizaci sebou vzít třeba v létě na chatu.
Vyberte si nejlepší mobilní klimatizaci
Zatímco v případě výběru pevné klimatizace typu split, je vhodné se obrátit na odbornou firmu, která vám bude klimatizaci instalovat a nabídne i nejvhodnější řešení, tak pokud jste se rozhodli, že vyzkoušíte pořízení mobilní klimatizace, kupujete si ji sami. Určitě je tedy dobré podívat se, co se aktuálně nabízí na trhu. V tomto vám mohou velmi pomoci nezávislé recenze, kde se dozvíte také mnoho o výběru mobilní klimatizace. Důležité je vždy vědět, podle čeho vybírat, abyste nakonec zvolili produkt, který bude skutečně vyhovovat vašim potřebám. Určitě se vyplatí přečíst si také uživatelské recenze na srovnávačích cen, které mohou leccos napovědět o konkrétních produktech, jež si už zakoupili zákazníci před vámi.
Nezapomínejte na údržbu
Pokud už máte klimatizaci doma, tak vždy je nutná její údržba. V zásadě se tak dá předejít nejrůznějším problémům, které jsme zmínili hned v úvodu článku. Pokud totiž někomu činí zdravotní problémy provoz klimatizace, je to často z důvodu zanedbané údržby. Proto je důležité:
- Pravidelně čistit filtry
- Měnit filtry, zhruba jednou za 3 měsíce
Pokud budete pravidelně čistit a měnit filtry, dosáhnete velmi dobrých provozních podmínek a zdravého prostředí. Výměnu filtru samozřejmě provádějte v závislosti na četnosti provozu konkrétní klimatizace, uvedený časový úsek platí pro běžné využití. U mobilních klimatizací nezapomínejte také na nutnost vylévat nádobku na kondenzát, pokud tedy nevlastníte model s výparníkem, kde se nádobka neplní tak rychle.
Vyměňte svůj větrák za klimatizaci a vychutnejte si letních dní i bez trápení.
Návod obsahuje komerční sdělení.
Diskuze k článku