Jak vybrat DVD rekordér | rady
Jak vybrat DVD rekordér | rady. VHS rekordéry nahradily mnohem modernější DVD rekordéry, díky kterým si můžete nahrát film anebo pořad, který jste propásli anebo který vás zaujal. V obchodě však narazíte na mnoho různých typů a značek DVD rekordérů (např. DVD rekordéry Panasonic, DVD rekordéry Samsung, DVD rekordéry Philips), které se ale prodávají za různou cenu. Jaký DVD rekordér koupit, abyste neplýtvali penězi a byli spokojeni? Víte, čeho si při výběru DVD rekordéru všímat?
DVD rekordér vybírejte podle druhu disků, na výběr máte hned ze třech skupin. Ty se odlišují podle toho, jaké médium v nich můžete přehrát.
• Plusové: DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL
• Mínusové: DVD-r, DVD-RW, DVD+R DL
• Jiné: DVD-RAM (pro přepisovatelné médium)
Dále DVD rekordér vybírejte podle kapacity pevného disku. Na výběr máte z DVD rekordéru s pamětí 80, 160, 250 a 320 GB. Velikost pevného disku má úzkou souvislost s cenou (čím větší kapacita, tím větší cena). Tato kapacita významně ovlivňuje, kolik filmového materiálu si můžete do vnitřní paměti DVD rekordéru nahrát. DVD rekordér bez pevného disku se vůbec nevyplatí kupovat (nutí vás vše nahrávat rovnou na disky, což je neekonomické).
Dále si DVD rekordér vybírejte i podle vstupů a výstupů. Pro digitální vysílání potřebujete mít koaxiál pro „digi“ s konektorem cinch anebo optický Toslink. V případě analogového vysílání potřebujete koaxiál s konektorem cinch. V případě, že máte v plánu DVD rekordér propojit s počítačem, potřebujete, aby podporoval USB konektor. Další vstup, který dozajista oceníte, je čtečka paměťových karet, která může rozšířit kapacitu anebo umožní přehrát/ nahrát film, či fotografie. V případě užívání LCD a plazmových televizí potřebujete mít u DVD kvalitní výstup, nejlépe HDMI. V případě, že byste k DVD rekordéru chtěli připojit i kameru, tak potřebujete na přístroji nalézt vstup s označením Fire Wire (anebo i.Link DV, či IEEE1394).
Dalším důležitým faktorem při výběru DVD rekordéru, jsou možnosti nahrávání, které můžete využít.
• Nahrávání OTR (One Touch Recording), představuje techniku nahrávání na jeden dotek. Jde o podobný způsob jako u videorekordérů. Po zmáčknutí tlačítka nahrávání spustíte a po opětovném zmáčknutí tlačítka nahrávání zastavíte.
• Plánované nahrávání představuje způsob nahrávání, který také naleznete i na videorekordéru. Na přístroji nastavíte přesný čas nahrávání, odkud chcete nahrávat, datum, čas spuštění, režim kvality nahrávání a čas vypnutí.
• Nahrávání Timeshift však u videorekordéru nenaleznete. Tento způsob umožňuje nahrávání i zpětně. Dalším důležitým prvkem nahrávání DVD rekordéru je volba kapacity nahrávání, která pak ovlivňuje kvalitu přehrávání. Čím menší kapacitu na pevném disku zabere, tím horší kvalita filmu je. Obvykle si zde můžete vybrat z 3 – 4 možností. I ta nejhorší zvolená kvalita nahrávání zdaleka přesáhne tu nejlepší kvalitu nahrávání u videorekordéru.
Výběr DVD podle tuneru spočívá ve zvážení toho, zda doopravdy potřebujete mít tuner jak pro analogové, tak i pro digitální vysílání. DVD rekordér s označením DVD/HDD má oba tunery, avšak tam, kde signál přijímáte prostřednictvím kabelové televize anebo satelitu je to zcela zbytečné, postačí vám DVD rekordér s tunerem typu DVB-T (levnější).
DVD rekordér si také můžete vybírat podle způsobu střihu, které se u jednotlivých typů DVD rekordérů různí. Některé rekordéry umožňují nahrávku rozdělit a vymazat jen přesně vytyčené části záznamů. Některé mažou přímo (automaticky), což obvykle bývá přesné, ale jde o zcela nezvratný proces anebo je zde možnost stříhání taková, že se soubor ve skutečnosti nezmění, jen se vybrané sekvence skryjí (není to nevratné).
Varování
DivX by mělo být kompatibilní s médii.
Diskuze k článku