Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybírat semena a na co si dát pozor | rady

Jak vybírat semena a na co si dát pozor | rady

Jak vybírat semena a na co si dát pozor | rady. Kalendář nám napovídá, že jaro se blíží a s tím i související příprava a nákup osiva na sázení buď na zahrádku, balkony nebo jen na okenní parapet. Ať už je záměr jakýkoliv, chceme mít osivo kvalitní, aby poskytovalo dostatečnou záruku, že v konečném výsledku vypěstujeme taky kvalitní produkt. Semínka jsou zboží jako každé jiné, proto musí být označení takové, aby splňovalo daná kritéria prodeje. Musí být jasné, co kupujeme a co z toho vyroste.

1

Jaké údaje budeme na obalu hledat?

Především název a adresa dodavatele firmy. Pokud tyto údaje chybí, je tady něco v nepořádku. Může se stát, že je to firma nekorektní, ze semen vyroste něco úplně jiného nebo nevzklíčí vůbec nic. Nebezpečné je také to, že můžeme do zahrady zavléci chorobu nebo virózu.

2

Druh, odrůda a kategorie

Tohle je nejdůležitější aspekt. Kupujeme zeleninu nebo květiny? Vždy na sáčku hledejte český, případně latinský název. Například mrkev obecná, latinsky Daucus carota. Každé balení musí označovat hmotnost v gramech nebo počet semen. Gramáž značí vždy čistou váhu semen. Semínka před balením musí projít čističkou, aby v sáčku byla opravdu ta, která tam patří. Příměs plevelů by nám určitě vadila. U zeleninových semen si všimneme odrůdy, která napoví, kdy můžeme očekávat sklizeň. Ranou, pozdní nebo polopozdní. Odrůdy se taky mohou různit podle barev, tvarů, chuti apod.

3

Spotřebujte do ...(s vyznačeným měsícem a rokem)

Jedním z kritérií prodeje semen je realizace zkoušky klíčivosti semen před prodejem, která zaručuje kvalitní osivo a klíčivost v sezoně. I tento údaj o trvanlivosti by měl být na obalu uveden. Doplňující údaje pro pěstitele Jsou to různé pěstitelské podmínky. - kdy vysévat a kam - jaká půda je vhodná - jakou volit polohu, slunečnou nebo polostín. Některé firmy používají slovní vyjádření, některé používají grafické symboly. Květinová semena bývají rozlišena symbolem pro letničky, dvouletky a trvalky.

Tipy

Specializace semen

Semena mořená, obalovaná, lepená (na výsevních páscích) a specifický způsob použití:

Mořená semena jsou většinou barevná-červená, modrá, zelená. Mořením jsou chráněná především proti houbovým chorobám. Druh mořidla bývá uváděn s názvem mořícího přípravku. Nemořená semena můžeme ošetřit sami například máčením v bylinkovém nálevu, což je taky dobře účinné.

Osvědčená jsou semena obalovaná. Jsou obalena hmotou, která usnadňuje klíčení. Tato úprava je častá především u jemných a drahých semen, třeba u celeru, majoránky, salátu, petúnií a jiných.

Semena lepená na pásku jsou výhodná úsporou času. Pásek se semeny jednoduše vložíme do rýhy, kde ve stejnoměrné vzdálenosti vyklíčí. Jsme ušetřeni pracnému jednocení, které je nutné u kořenových zelenin a ředkviček. Máme záruku, že zelenina poroste stejnoměrně a dočkáme se při minimální péči celkem slušné úrody.

Varování

Vzhledný a estetický obal ještě nemusí být zárukou kvality. Dobře zvažte, které odrůdy nejlépe vyhovují vašim pěstitelským podmínkám a z široké nabídky semen vybírejte pečlivě. Věnujte výběru pozornost, určitě se to vyplatí. Velmi dobrou variantou je uchovat semena z minulé sezóny. Kvalita semen se tím nikterak nesnižuje. Nepodceňujte před vysetím ještě udělat vlastní test klíčivosti.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně pěstovat pivoňky | rady.
Jak správně pěstovat pivoňky | rady
Jak správně pěstovat pivoňky | rady. Díky krásným květům, omamné vůni některých druhů, robustnímu vzrůstu a dobré životnosti patří pivoňky k nejspoleh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.