Přejít k hlavnímu obsahu

Jak volat záchranku | rady

03. Leden 2022
Jak volat záchranku | rady

Jak volat záchranku | rady. Zavolat záchranku a zajistit tak pro nemocného či zraněného nutnou lékařskou pomoc je úkon, který by měl zvládnout každý z nás. Může se zdát, že je to jednoduché a  zbytečné o tom psát, avšak opak je pravdou. Nestačí si jen zapamatovat číslo 155, ale je potřeba vědět co vše ohlásit. Dispečer záchranné služby se vás sice na vše potřebné doptá, ale tím, že mu sdělíte potřebné informace sami, můžete příjezd záchranné služby značně zrychlit.

Co je potřeba

telefon

1

Kam volat? Pokud potřebujete zavolat pouze záchranku, je vždy lepší volat rovnou na číslo 155. Číslo 112 patří „telefonnímu centru pro tísňové volání“, na kterém vás operátor po vyhodnocení situace stejně přepojí na záchrannou službu, tj. 112. Voláním přímo na záchrannou službu tedy můžete příjezd pomoci urychlit. Číslo 112 je mezinárodní a jeho nespornou výhodou je, že na něj můžeme volat, i když nemáme SIM kartu v mobilním telefonu.

2

Popis místa: Je nadmíru důležité udat správnou polohu, pokud možno kompletní adresu. Tedy uvést město či obec, ulici i s číslem popisným a orientačním. Pokud adresu udat nemůžeme, snažíme se co nejlépe popsat místo, kde se nacházíme, například: „Jsme asi 150 m pod vrcholem Gutštejn, na červené turistické značce“ či: „15. km D1 ve směru od Prahy“.

3

Popis zraněného a k čemu došlo: Vylíčení situace a popsání úrazu umožňuje operátorovi lépe vyhodnotit situaci a poslat na místo veškerou potřebnou pomoc a vybavení, které bude potřeba. Je dobré uvést i mechanismus úrazu, např. pád ze skály zhruba z 8 metrů na záda. Dále je potřeba zraněného popsat. Stačí udat jeho pohlaví a odhadovaný věk (chlapec, asi kolem 14 let).

4

Uvést telefonní kontakt:  Je potřeba uvést kontakt, aby s vámi operátor mohl průběžně komunikovat a monitorovat situaci. Pokud budete k zastižení na jiném čísle (dochází baterie v telefonu), je třeba toto číslo uvést!

5

První pomoc: Operátoři (jsou to záchranáři či zdravotní sestry) vám po telefonu poradí, jak podat první pomoc do příjezdu záchranné služby.

6

Nezavěšovat první: Hovor končí až operátor poté, co zjistí vše potřebné. Vy nikdy nezavěšujte první.

Autor: Holby
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na spánkové poruchy u dětí
Spánkové poruchy u dětí jsou poměrně častým problémem, který může narušit jejich zdravý vývoj, ale i pohodu celé rodiny. Na vině mohou být různé fakto…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.