Jak v zimě pečovat o psí srst a tlapy
I když v posledních letech jsme se obešli bez sněhových závějí a krutých mrazů, o psí tlapky a srst se v zimních měsících musíme tak jako tak pravidelně starat. Jinak riskujeme nepříjemné potíže našich čtyřnohých přátel. Jak tedy vypadá péče o pejsky, kteří s námi žijí ve městech, a které musíme pravidelně venčit v ulicích?
Co je potřeba
Kartáč na rozčesávání psí srsti, vazelína, nůžky, psí kondicionér
Největším nepřítelem je posypová sůl. A ta se na silnicích a chodnících objevuje často i tehdy, když je na nich pouze sněhový poprašek nebo teplota osciluje okolo nuly. Proto bychom měli pejskovi vždy po návratu z vycházky tlapky raději osprchovat. Předejdeme tomu, aby kůže nepopraskala a nezanítila se. To je bolestivé a komplikuje to psům chůzi. Zabráníme současně i tomu, aby se do ranky, která často není pouhým okem vidět, nedostala infekce.
Sněhová břečka nebo ledové zmrazky jsou během venčení velmi nepříjemné, ale vyhnout se jim prakticky nelze. Preventivně proto ještě před odchodem z domu psovi ošetříme tlapy vazelínou. To samé uděláme i po každém osprchování, aby byla kůže vláčná.
Během sprchování po návratu z vycházky dáme do pořádku nejen tlapy, ale i srst, která přišla do kontaktu s posypovou solí, zejména na břiše.
Chundelatým plemenům se čerstvý, mokrý sníh rychle nabalí na dlouhé chlupy a vytváří hroudy, které psovi překážejí při chůzi. Z dlouhodobého hlediska to srsti neprospívá, protože zplstnatí, udělají se na ní chuchvalce a zacuchává se. Proto je nutné srst v zimě častěji kartáčovat a po koupeli do ní vetřít kondicionér. Pokud to jde, její délku trochu zkraťte.
Plemena krátkosrstá jsou na tom v tomto ohledu lépe, ale zase jim bývá větší zima. Řada majitelů to řeší psím oblečkem. Ten ale také musíme udržovat v čistotě. Pokud je po vycházce mokrý a špinavý, je nutné ho vyprat a vysušit, aby se v něm nedržely choroboplodné zárodky.
Diskuze k článku