Jak uzavřít smlouvu o úvěru | rady
Jak uzavřít smlouvu o úvěru | rady. Při půjčování peněz je důležitá nejen výše úroků a rychlost vyřízení půjčky, ale hlavně smlouva o úvěru. I když písemná smlouva není daná povinně zákonem, všeobecně to představuje jistou záruku a solventnost věřitele. Jak by taková písemná smlouva o úvěru měla tedy vypadat?
Co je potřeba
• počítač
• mobilní telefon
• připojení online
• telefon
• základní znalosti
• tužka
• papír
• webový portál: www.usetreno.cz
To, jak má vypadat daná smlouva o půjčce, je dáno zákonem a je jedno, zda se jedná o půjčení nějaké věci anebo třeba o Ferratum půjčky. Písemná smlouva sice není povinná a může být sjednaná i ústně, avšak u takové ústní smlouvy nemáte nikde žádné záruky plnění. Písemná smlouva tedy představuje jistou záruku a zabezpečuje obě strany.
Písemná smlouva o půjčce by v prvé řadě měla obsahovat informace jak o dlužníkovi, tak i o věřiteli. Ve smlouvě musí být uvedeno, kdo půjčuje komu. Nesmí zde chybět jméno, adresa a další kontaktní informace. Pokud si půjčuje peníze fyzická osoba, je zapotřebí, aby ve smlouvě bylo uvedeno rodné číslo a číslo občanského průkazu. Pokud si o úvěr žádá firma, musí být ve smlouvě zanesen skutečný název firmy (který je v obchodním rejstříku), IČO, DIČ a jméno majitele či jednatele firmy.
Dále je velmi důležité do smlouvy uvést, kdy byla smlouva uzavřena a výše půjčky anebo přesný popis předmětu, která je dlužníkovi věřitelem poskytnuta.
Smlouva o půjčce musí obsahovat, i jakým způsobem bude dlužná částka splácena a do jakého nejzazšího termínu mají být půjčené peníze vráceny. Existují zde přitom možnosti pravidelného měsíčního splácení, možnost splacení půjčky jednou splátkou do určité doby anebo vícerého splácení, podle možnosti dlužníka. Nejčastějším typem splácení půjčky je pravidelné měsíční splácení, které nabízí například i Home Credit. Jestli se domluvíte na pravidelném splácení, neměl by ve smlouvě chybět i konečný počet splátek.
Úrok není povinný, ale je možný. Zákon říká, že si věřitel může za svou půjčku říct o úrok. Výše úroku však není pevně stanovena. A právě výší úroků se od sebe jednotlivé bankovní a nebankovní úvěry liší.
Smlouva by dále měla obsahovat i informace o veškerých dalších poplatcích a pojištění, které jste povinni v rámci sjednání úvěru uhradit.
Důležitou součástí půjčky je také dohoda o tom, do kdy a jakým způsobem vám bude půjčená věc dodána. Peníze jsou obvykle převáděny na účet, odeslány poštovním šekem anebo dodány přímo do ruky (tak to dělá například Provident).
Ve smlouvě by nemělo chybět ani přesné definování toho, co se stane, když dlužník nebude splácet anebo když věřitel daný „produkt“ nedodá.
Ve smlouvě musí být zmíněno o případném pojištění o neschopnosti splácet.
V závěru smlouvy nesmí chybět samozřejmě datum, místo zhotovení a podpis obou stran.
Smlouva musí být vyhotovena ve dvou kopiích, aby jednu měl věřitel a jednu dlužník.
Diskuze k článku