Jak uvařit škubánky (kucmoch) po východočesku | recept
Škubánky a spěšinky | recept. Škubánky jsou dalším tradičním jídlem české kuchyně, kolem něhož se vedou veselé spory. Pro někoho jsou škubánky idylickou vzpomínkou, pochoutkou „vonící" dětstvím u babičky. A jiným naopak při představě škubánků „běhá mráz po zádech“. Přinášíme návod, jak z jednoho hrnce „kucmochu“ připravit sladké tradiční škubánky a chuťově neutrální výtečné „spěšinky“. Způsob přípravy pochází z východních Čech (ale asi se to tak dělalo i jinde).
Diskuze k článku
Přidat komentář
Děkuji za připomenutí, babička dělávala škubánky často a já je od doby svého dětství nejedla. Spěšinky dělávala také, na vepřovém sádle, ale spěšinky jsme tomu neříkali, babička byla ze severních Čech (nyní kraj ústecký). Taky dělávala spařené buchty, na plotně pečené kynuté trojúhelníky, máčené v horkém mléku a obalené v máku s cukrem. Nezapomenutelné byly i na plotně pečené škvarkové placky....ach jo..
Škubánky někdy dělám, naučila mě je moje maminka. Nejraději je máme opečené, ale spěšinky jim neříkáme, jsou to prostě opečené škubánky.
Kilo brambor, cca čtvrt kila polohrubé mouky, sůl. Nakrájené brambory uvařit, slít asi tři čtvrtiny vody, nasypat mouku, nechat pět minut propařit, osolit a šťouchat. Na sádle osmažit cibuli do zlatova, lžící udělat škubánky , polít cibulkou se sádlem a k tomu kyselé zelí. Dobré, levné a až na to sádlo i zdravé.
Dobrý den,
Narazil jsem na tento článek a jako mnohé další přenáší nesmysl jako virózu.
Škubánky - označení správné, recept taky. Ale :
Kucmoch - odjakživa, alespoň u nás v VČ v sudetech je a byl odjakživa úplně jiný pokrm.
Byly to zbylé brambory, zapečené s cibulkou, příp. česnekem a majoránkou na sádle, trichu pepře, soli a třeba ji zamíchaný salám, či uzené.
Žádná mouka, a pod....
Je to dávno, ale přesně tak ho dělala moje babička v Chrudimi, byl vynikající.
Spěšinky neznám, také zkusím. Už se těším, jak si ho udělám.