Jak uvařit ruskou soljanku | recept
Ruská soljanka | recept. Ruská kuchyně je v našich končinách poměrně neznámou, do povědomí českého člověka vstoupila asi ve většině případů maximálně v podobě šampaňského, kaviáru, pirohů a čaje. Podle následujícího receptu si můžete uvařit ruskou polévku, která je považována za slavnostnější. Ruská soljanka je sytou polévkou, může tak sloužit sama coby hlavní chod. Základem ruské soljanky jsou hovězí vývar, solené sterilované okurky, šunka, salám a rajčatový protlak, tyto suroviny jsou dále doplněny kapary a olivy, které jídlu dodají jiný chuťový rozměr.
Co je potřeba
- přibližně 1 a ½ l hovězího vývaru (ideálně domácího, ale můžeme použít i ten z kostky) – množství můžeme regulovat podle toho, jak husté polévky preferujeme
- 100 g solených okurek (k dostání v obchodech s ruskými potravinami)
- 100 g šunky
- 50 g salámu
- 30 g zelených oliv
- 30 g černých oliv
- hrst kaparů
- 1 malý rajčatový protlak
- 2 lžíce oleje
- 1 lžíce másla
- 1 větší cibule
- citron, zakysaná smetana a kadeřavá petržel na ozdobu
V prvním kroku si připravíme okurky. Ideální je, použít pro tento recept opravdu ruské solené okurky, které nejsou kyselé, naše by polévce dodaly úplně jinou chuť. Okurky překrojíme na poloviny a nakrájíme na tenké nudličky, pokud bychom měli větší okurky, můžeme nudličky ještě rozpůlit. Rozpálíme pánev, okurky na ní vysypeme a zalijeme je asi dvěma naběračkami vývaru. Okurky podusíme přibližně 5 minut.
Mezitím si očistíme cibuli, rozdělíme ji na čtvrtky a pokrájíme na tenké nudličky. Když jsou okurky podušené, přendáme je do hrnce s vývarem. Na pánvi rozpálíme společně olej i máslo a poté na tuku orestujeme cibuli.
Šunku i salám nakrájíme na podobné kousky jako cibuli a okurky. Když cibule zezlátne, přidáme k ní šunku i salám a chvíli necháme všechno opékat. Jakmile se uzeniny rozvoní, přidáme rajčatový protlak a trochu vývaru, vše promícháme, aby nám vznikla hustá omáčka.
V dalším kroku nakrájíme zelené a černé olivy na silnější kolečka a společně s kapary je přidáme do hrnce s hovězím vývarem. Polévku přivedeme k varu a vaříme přibližně po dobu 10 až 15 minut. .
Citron omyjeme a nakrájíme jej na kolečka. Petržel nasekáme nadrobno. Hotovou polévku můžeme dle chuti dosolit a opepřit. Hotovou polévku rozdělíme na talíře, na každou porci položíme plátek citronu, posypeme petrželkou a přidáme lžíci zakysané smetany.
Diskuze k článku