Jak uvařit mrkvovou polévku se zázvorem | recept
Jak uvařit mrkvovou polévku se zázvorem | recept. Mrkev je ideální zelenina, kterou lze konzumovat prakticky po celý rok. Obzvláště nyní v zimním období je jednou z mála zelenin, kterou lze sehnat i z domácích zdrojů. Mrkev můžeme v teplé kuchyni zpracovávat mnoha různými způsoby, v tomto receptu je použita jako hlavní chuťový základ polévky. Nasládlá chuť mrkve je podtržena štiplavostí zázvoru, který je navíc i velice zdravý a dokáže pomoci při nachlazení a bolestech v krku.
Co je potřeba
Co budeme potřebovat:
- 2 větší mrkve
- 1 cibuli
- kus zázvoru (asi 5 cm či podle chuti)
- olivový olej (nebo máslo)
- zeleninový vývar
- 100 ml 12% smetany (nebo můžeme použít i zakysanou)
- sůl a pepř na dochucení
- (případně petrželka nebo řeřicha na ozdobu)
Jako první si připravíme cibuli, tu zbavíme slupky a nakrájíme nadrobno. V hlubším hrnci rozehřejeme olej, můžeme použít i máslo, zelenina je pak sice bezesporu chutnější, ale určitě méně zdravá. Takže pokud se zrovna snažíme dodržovat novoroční předsevzetí ohledně zdravého stravování, raději máslo vynecháme. Když je olej rozehřátý, vsypeme cibuli a necháme ji zesklovatět.
Obě mrkve oškrábeme, omyjeme a nakrájíme na drobné kostičky. Přisypeme je k cibuli. Zázvor zbavíme slupky a nakrájíme ho na malé kousky. Přidáme ho k ostatní zelenině a necháme lehce opéct.
Následně připravenou směs zalijeme vývarem tak, aby byla veškerá zelenina ponořená, přiklopíme pokličkou a přivedeme k varu. Povaříme do změknutí, trvá to asi 25 minut. Pokud by se vám zdálo, že je zázvor ještě příliš tvrdý, vařte polévku ještě dalších 10 minut. Potom sejmeme z ohně, podle chuti dosolíme a opepříme. Pokud nám připadá, že se tekutina vyvařila příliš, můžeme polévku ještě trochu naředit.
Nakonec přidáme smetanu a rozmixujeme dohladka ponorným mixérem. Polévku rozdělíme na talíře a podáváme s pečivem nebo s topinkami.
Diskuze k článku