Fazolové lusky | recept. Zelené fazolky (nedozrálé lusky fazolu obecného) jsou oblíbenou sezónní zeleninou. Při jejich nákupu dáváme pozor, nekupujeme lusky zvadlé nebo nažloutlé. Správně mají být křehké a masité, při rozlomení musí lusk „křupnout“. Barva lusků se liší podle odrůdy, mohou být zelené, žluté, dokonce i fialové. Fazolové lusky zpracováváme urychleně po nákupu nebo sklizni. Skladováním přicházejí o cenné vitaminy a nerostné látky. Fazolky jsou zasyrova mírně jedovaté, konzumují se vždy tepelně upravené. Syrové způsobují žaludeční obtíže. Fazolky se doporučují při redukční dietě pro vysoký obsah vlákniny. Vhodné jsou i pro diabetiky.
Co je potřeba
500 g fazolových lusků
200 g čerstvých nebo mražených lesních hub
150 ml smetany
polovina menší cibule
3–4 stroužky česneku
sůl
pepř
čerstvé bylinky (např. tymián, saturejka, hladkolistá petržel)
150 g anglické slaniny
1
Fazolky očistíme, odkrojíme jim špičky a překrájíme je na menší části. Dříve se pěstovaly fazolky, které měly po stranách lusku vlákna, která se musela odstranit. Dnešní odrůdy už tato tuhá vlákna nemají. Pokrájené fazolky vhodíme do vroucí neosolené vody a povaříme 10 minut. Následně je prudce zchladíme v ledové vodě.
2
Anglickou slaninu nakrájíme na tenké plátky a na suché pánvi ji opražíme. Slanina musí být prorostlá, aby pustila tuk, který budeme potřebovat na osmažení hub.
3
Zatímco se slanina opéká, očistíme si houby. Houby nakrájíme na hranolky. Z hub jsou nejlepší tvrdší druhy, hříbky, křemenáče, lišky aj. Lesní houby lze nahradit žampiony, ale pokrm nebude mít tak výraznou chuť. Pokud vaříme z kupovaných žampionů, přidáváme k nim špetku anýzu na zvýraznění jejich chuti. Mezitím co jsme připravovali houby, se slanina vypekla. Vyjmeme ji z tuku a odložíme prozatím stranou.
4
V dalším kroku do tuku na pánvi, který nám zbyl po slanině, vložíme houby. Opražíme je, osolíme a opepříme. Houby podlijeme smetanou a za občasného promíchání vaříme doměkka.
5
Když jsou houby měkké a slanina se zčásti odpařila, přidáme k houbám prolisovaný česnek, rozstrouhanou cibuli a uvařené fazolkové lusky. Promícháme, smetana obalí lusky a můžeme přidat zelenou bylinku.
6
Ze zelených bylinek se k fazolkám hodí tymián, saturejka nebo hladkolistá petržel. Hladkolistá petržel intenzivněji voní než její kadeřavá varianta. Kudrnka je nejlepší ke zdobení již hotových pokrmů.
7
Na talíř servírujeme kopeček fazolek s houbami, ozdobíme slaninou a posekaným zeleným kořením. Jako přílohu doporučuji vařené nové brambory (nejlepší je to stejně bez přílohy, jen tak). Přeji vám dobré chutnání!
Fazolková polévka | recept. Fazolková polévka je další z takzvaných svačinových polévek. Je velmi chutná a natolik sytá, že už další chod nepotřebujem…
Těstoviny s lesními houbami | recept. Těstoviny se směsí z lesních hub nepatří mezi fotogenické pokrmy, ale ujišťuji vás, že jejich chutí budete příje…
Kedlubnová omáčka | recept. Kedlubny, zdužnatělé hlízy brukve, jsou oblíbenou zeleninou. Jsou k dispozici po celý rok v odrůdách různých velikostí. Ba…
Řecké tzatziky | recept. Mnozí z vás na dovolené v Řecku určitě ochutnali jejich místní specialitu – tzatziky. Je to směs rozstrouhané okurky s hustým…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.
Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.
Diskuze k článku