Jak usmažit česnekové výhonky s masem a něco navíc
Smažené česnekové výhonky s masem | recept. Konečně se na trzích objevily mladé česnekové výhonky. Když na ně náhodou narazíte, neváhejte a nakupujte. Jsou v prodeji jen velmi omezenou dobu a byla by škoda se o ně ochudit. Cena za tuto zeleninu je zatím příznivá, v budoucnosti určitě poroste (až si zákazníci zvyknou). Následující recept je inspirován kuchařským předpisem ze sešitkové kuchařky čínských jídel. Tato kuchařka vyšla někdy v 70. letech minulého století a napsala ji Číňanka, žijící v Praze.
Co je potřeba
- 250 g vepřové kýty
- 1 talíř pokrájených výhonků
- 2 polévkové lžíce sojové omáčky
- 1 kávová lžička vegety
- špetka soli
- olej na smažení
Na obalení masa:
- 1 bílek
- 1,5 kávové lžičky Solamylu
Česnekové výhonky jsou mladé výhonky česneku paličáku. Prodávají se ve svazcích podobně jako chřest. Tyto mladé výhonky se z rostliny vylamují, aby neodebíraly sílu rostoucímu česneku (palici). Výhonky se sklízejí mladé, nezdřevnatělé, křehké se zárodkem květenství. Výhonky obsahují stejné zdraví prospěšné látky jako česnekové stroužky, ale v menší koncentraci. Zpravidla nepůsobí potíže ani lidem nesnášejícím česnek. Výhonky se mohou používat jako náhrada fazolových lusků. Velmi dobře se zmrazují, uchovávají si původní barvu.
Na rozpálený, chuťově neutrální olej nebo vepřové sádlo vložíme maso. Maso vařečkou rychle oddělujeme od sebe, aby se neslepilo. Když maso zbělí, přidáme česnekové výhonky a ihned je posolíme. Jakmile výhonky lehce zavadnou, přidáme ostatní suroviny a ještě několik minut promícháváme. Jestliže se maso připaluje. Přidáme polévkovou lžíci octa a necháme ho odpařit.
Ze zbytků výhonků s květenstvím si udělejte vynikající základ do omáček, na grilování, pesto, topinky... Rozsekejte je v robotu nástavcem s noži. Na 1 kg výhonků přidejte 200 g soli a ½ l oleje. Promíchejte a napěchujte do sklenic. Horní vrstvu musí pokrývat olej. Nezavařujte, vydrží v chladu bez ztráty barvy a chuti až rok. Olej musí být chuťově neutrální – řepkový nebo slunečnicový, sůl je nejlepší mořská, ale obyčejná také poslouží.
Diskuze k článku