Jak ušetřit na energiích v rodinném domě | rady
Jak ušetřit na energiích v rodinném domě | rady. Lidé bydlící v rodinných domech se pomalu začínají připravovat na topnou sezónu. Aby taky ne, podzim klepe na dveře. A pravidelně touto dobou se ze všech stran začínají ozývat hlasy ekologů a ekonomů o tom, jak je důležité energií neplýtvat, abychom zbytečně neutráceli, a zároveň abychom šetřili naši planetu. Zejména těm, kteří nechtějí investovat statisíce do velkých zateplovacích úprav celého rodinného domu, nabízíme pár tipů, jak alespoň částečně peníze i drahocennou energii spořit.
Diskuze k článku
Přidat komentář
Zdravím, díky za hodnotný článek, ale stejně si myslím, že na energiích nejvíce ušetříte výstavbou nízkoenergetického domu. V dnešní době jsou tyto domy na klíč pořád populárnější a já se nedivím. My už v takovém žijeme dva roky a na spotřebě se to opravdu projeví, pozitivně. Problém ale je, že lidé často takovým společnostem nevěří, protože je jich samozřejmě hodně podvodných. Na základě vlastní zkušenosti Vám ale mohu doporučit firmu http://www.ddnk.cz , s kterou jsme stavěli my. Jejich přístup je naprosto profesionální a cenová politika velmi rozumně nastavená. Teď už žijeme dva roky v krásném domečku u Prahy a nemůžeme si stěžovat. :)
Já minulý rok řešil problém ten problém, že mé účty za vytápění byly příliš vysoké. Ze začátku jsem si myslel, že je něco špatně s kotlem, po jeho revizi jsem ale zjistil, že tomu tak není. Nakonec jsem zjistil, že na vině byla špatně těsnící okna a skrz ně teplo unikalo teplo z domu pryč. Koupil jsem do nich tedy nové těsnění a od té doby je po problému.
Ty okenní folie jsou skvělá věc. Mám doma stará dřevěná okna a bohužel momentálně nemám peníze na jejich výměnu za plastová. Tak jsem do nich zkusil nalepit právě tu folii, o které píšete a musím říct, že to vážně pomohlo. Je ale pravda, že to je jen dočasné řešení, protože výměně oken se stejně asi nevyhnu.
My jsme taky museli udělat nové těsnění oken a dveří. Koupil jsem ho z https://www.tesnenitexim.cz/TESNENI-OKEN-A-DVERI-c1_0_1.htm a jsme maximálně spokojení. Okny ani dveřmi nám netáhne, takže těsnění plní svoji funkci a to je hlavní.
Celkem dobré rady co se týká tepelných úspor, ale s bodem 4 nemohu úplně souhlasit. V bodě 4 se píše o úsporách při svícení a je zde doporučeno používat zářivky a tzv. "úsporné žárovky" navíc společně s "fotobuňkou" (asi bylo myšleno čidlo pohybu).
1. Zářivky a tzv. "úsporné žárovky" obsahují toxickou rtuť.
2. Při provozu vypouštějí rakovinotvorné plyny.
3. Při rozbití, nebo likvidaci musíte díky obsažené rtuti s nimi zacházet, jako z nebezpečným odpadem.
4. Zářivky a tzv. "úsporné žárovky" jsou absolutně nevhodné pro použití s čidlem pohybu (PIR), protože častější zapínání a vypínání extrémně snižuje jejich životnost! S tímto čidlem (respektive při častějším zapínání a vypínání) můžete snížit životnost až o 95%!
V dnešní době bych jednoznačně doporučil nejekologičtější a nejúspornější světelný zdroj současnosti a tím jsou LED žárovky.
Více se o výhodách LED žárovek dočtete na www.miga-led-zarovky.cz , nebo o tom jak ušetřit na www.jak-usetrit.com .