Jak upéct tradiční velikonoční nádivku
Diskuze k článku
Přidat komentář
Další zajímavé články
Jak upéct nádivku na Velikonoce | recept
Velikonoční nádivka | recept. Velikonoční nádivka se podávala na Bílou sobotu k obědu. Nádivka má mnoho krajových názvů, např. sekanice nebo hlavička.…
Jak v přírodě vybírat bylinky do velikonoční nádivky
Bylinky do velikonoční nádivky. Velikonoce jsou svátky, při nichž rádi podléháme starým zvykům. V českých podmínkách je tradičním velikonočním jídlem…
Jak upéct banánového velikonočního beránka
Jak upéct banánového velikonočního beránka | recept na velikonočního beránka. Velikonoce se blíží a tak je na čase vybrat recept a případně na zkoušku…
Jak připravit krokety z vařených vajec | recept
Krokety z vařených vajec | recept. Následující recept se bude hodit zejména po Velikonocích, kdy se doma sejde větší množství vařených vajec. Jednoduš…
Jak upéct čokoládového beránka na Velikonoce | recept
Čokoládový beránek | recept. Beránek patří mezi obřadní jídla, která se dávají světit v kostele. Beránek je v křesťanství symbol Ježíše Krista jako Vy…
Vaječná tlačenka, byl zamilovaný pokrm herce Vlasty Buriana. Kdysi, ve staré Vlastě vyšel o něm článek, s přiloženým receptem. Od té doby to znám, od té doby to dělám a od té doby ji velmi ráda jím. Letos jsem zvolila jiný recept, pod názvem Roláda svítilka: Přečtěte si recept, třeba upoutá.
Roláda Svítilka:
Pomeleme 3/4 kg veprového bůčku, bez kůže a kosti.
Přidáme: 5 syrových vajec, 1 kávovou lžičku soli, 1 kávovou lžiřku mletého pepře, a jednu oloupanou hlavičku česneku (protlačit kleštěmi na česnek). A všechno dohromady zpracujeme.
Přidáme 1/4 kg měkkého salámu nakrájeného na kostičky. Zamícháme a připravíme si tlačenkový obal, který důkladně malými varhánky uzavřeme a pevně omotáme tenkým motouzkem. Hodně utáhnout, aby směs nevytékala. Stejně tak uzavřeme druhý konec, až je obal naplněný.
Dáme do většího hrnce s vodou (6 lit).Aby se roláda nepřilepila ke dnu a ve vodě prostě plavala. Od bodu varu, počítáme 1 hod. varu, z každé strany. Po té vyjmeme třeba na pekáček, nebo vyšší tác a roládu jehlou několikrát napíchneme. Vyteče nám šťáva se sádlem, moc dobré mazání na chleba. Potom roládu zatížíme třeba prkýnkem a necháme zcela vystydnout. Po té uchováváme v ledniče a krájíme na plátky, Jíme s chlebem a kyselou okurkou. (Plátky zabalené v alobalu se dají také zmrazit. Vždy dávka pro jednu večeři).
Dobré chutnání přeje Vlasta